291 HET HAAGSCHE BOSCH. „leurs lentes, jeunes arbres pour faire trous et passages sur „leurs tentes et tois, etc.” Bijzonder welsprekend was dit niet! Dat trouwens door eeuwen héén misbruik van ons heerlijk bosch werd gemaakt, zien wij telkens bevestigd door nieuwe keuren, als voorbeeld waarvan wij er eene mededeelen den 30 Mei 1729 uitgegeven door President en Raeden over Holland, Zeeland en Vriesland, onder •den titelInterdictie tegen de Haagsche Boschkermis. „Alzoo wij in ervaring zijn gekomen dat jaarlijks des nachts tusschen den eersten en tweeden Pinksterdag „of wel zeer vroeg in den morgenstond in het Bosch alhier bij ’s-Gravenhage gehouden worden bijeenkomsten „ofte zamenloping van een zeer groot getal ongebonden „menschen, mannen en vrouwen, welke te zamenloping „bij haer genoemd werd de Boschkermis; mitsgaders dat „aldaar gebragt en verkogt worden eet- en drinkwaeren, „die door gemelde toegeloope menschen gebruikt werden „tot débauche, en dat dezelve daardoor te meer werden „aangezet tot het plegen van allerhande ongebondentheid „en zeer verregaande ontuchtigheid. Zoo is ’t, dat wij „daer tegens willende voorzien, goedgevonden hebben een „iegelijk, wie hij zoude mogen zijn, wel scherpelijk te „interdiceeren, gelijk wij doen bij dezen op den voorsz. „tijd tusschen den eersten en tweeden Pinksterdag, of „op eenige andere tijd in het gemelde Bosch te stellen „eenige tenten, ’t zij tot het venten van eet- en drinkwaren „of ook om eenige vergaderinge daerin of daeromtrent „te houden, of waertoe het ook zoude mogen wezen, „alsmede tenzelfden tijde aldaer te brengen op kruijwagen „of andere wijze eenigerleij eet- en drinkwaeren om die „aldaar te verkoopen. Alles op poene van confiscatie en „en tegen mannen en vrouwen, die daar te zamen gerot „of geloopen zijn, van arbitraire correctie”.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 472