294 HET HAAGSCHE BOSCH. rozen versierd chassinet waarop de inscriptiën: „Vivent l’Empereur et ITmpératriceVive le Roi, Vive la' Reine! Vivent leurs Majestés Impériales et Royales!”. Welke Hagenaars aan deze feestvieringen van harte deelnamen meldt de historie niet, wèl dat velen zich ergerden, maar die ergernis zou nog vrij wat grooter worden toen de groote Napoleon in eigen persoon Den Haag had bezocht en in 1812 decreteerde, dat het Bosch zou verdwijnen, d. w. z. gesloopt en verkocht worden. Laten wij den Heer Van der Spuy dit geval hooren ver tellen „In 1812 werd mij door den Opperhoutvester, den Baron van Heeckeren de Cloese, de last opgedragen als arpenteur-forestier tot opmeting en in kaart brengen „van het Haagsche bosch, hetwelk in den zomer van 1813 „volbracht werd. Deze kaart op eene groote schaal van „1 tot 1000 gebracht, had moeten dienen tot eene zooveel „mogelijk gelijke tiendeelige verdeeling, ten einde in tien „jaren het bosch te vellen en den grond te verkoopen; „gelukkig dat de revolutie van November 1813 zulks „heeft belet. Gemelde kaart is onder mijne berusting ge- bleven; liever verkiezende die te behouden dan de ƒ150 „er voor te ontvangen, die mij volgens de ordonnantie „door voormelden houtvester werden aangeboden.” Door bovengemelde opmeting en kaarteering bekwam men een beter inzicht in den toestand en de grondge- steldheid van het bosch, dan ooit vroeger het geval was, zoodat wij met deze wetenschap gewapend een nieuw tijdvak ingaan. VIERDE HOOFDSTUK. (De wedergeboorte van het Haagsche Bosch). De tijd der gevaren was voorbij, niemand dacht er meer aan om het bosch te sloopen, aller wenschen en wenken

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 475