310 HET HAAGSCHE BOSCH. in Brazilië niet vergeten werden. Tot in kleine bijzon derheden trad de Prinses met hare vertrouwde raadgevers in overleg omtrent de uitvoeringzoo bleef een vak open, omdat het uur van geboorte van den Prins onbekend was en men derhalve niet kon nagaan welke ster zijn levensloop begeleidde, zoo ontbreekt op het tafereel het huwelijk van Willem II voorstellende de moeder der bruid, de Britsche Koningin, omdatde weduwe niet van hare staatkundige handelingen hield. Het bestek verbiedt ons de geheele zaal te beschrijven, er valt zooveel te zien en gelukkig is al dat schoons nog in vollen luister en voor een ieder te bewonderen; ’t meest trekt noodwendig Frederik Hendriks zegepraal, 24 voet breed, 27 voet hoog. Behalve de reeds genoemde Jordaens vermelden wij de namen van Theod. van Tuiden en Pieter Soutman, een Haarlemmer, en vooral den bekenden Gerard Honthorst, aan wiens penseel de Oranjezaal o. a. te danken heeft de aantrekkelijke schilderij de Prinses voorstellende, omringd door hare vier dochters, waarmede zij misschien een weinig geflatteerd in schoonheid wedijvert: op den achtergrond verschijnt echter een duister spooksel, het noodlot voorstellend naar de bedoeling der stichteres, die ook hoog in den koepel is afgebeeld, op hare schepping nederziend, maar in weduwkleed met een doodshoofd in de hand en het door Huygens in het latijn vervaardigd onderschrift: .Amalia van Solms, de troostelooze weduwe, „heeft aan haren onvergetelijken gemaal Frederik Hendrik, Prins van Oranje, dit hem alleen waardig gedenkteeken „van hare eeuwigdurende rouw en liefde opgericht”. Ofschoon de rekeningen aanwijzen dat de groote, schoone schilderij van Jordaens met slechts 3000.-- werd betaald, mag men de Prinses niet van karigheid beschuldigenzij beschikte over beperkte middelen, daar hare inkomsten

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 491