311 HET HAAGSCHE BOSCH. nimmer grooter waren clan ƒ120.000.en toch kostte het lustslot of mausoleum meerdere tonnen gouds, die moeielijk waardiger hadden kunnen besteed wordenmen kon daar geen monumentaal paleis voor bouwen, gelijk het Amsterdamsche raadhuis, dat toen gelijktijdig door van Campen werd opgericht maar bijna 8 millioen gulden kostte. Tot haar dood bewoonde de Prinses de Oranjezaal en ondervond daar zooals de geschieclbladen ons leeren veel teleurstelling en vrij wat leed, met name door het vroegtijdig overlijden van haar eenigen zoon Willem II, doch mocht hoewel ziekelijk en zwak toch nog de vreugde beleven dat de kleinzoon Willem III tot Stad houder en Kapitein-Generaal werd benoemd. Sedert is het gebouw dikwerf een geliefkoosd verblijf geweest van onze VorstenWillem IV liet er de beide vleugels aan toevoegen, die geen voordeelig getuigenis afleggen van den bouwheer Koning Willem I werkte er op het einde zijner regeering bij voorkeur; en het is ons allen bekend dat Koningin Sophia er verscheidene jaren zoowel ’s winters als ’s zomers Woonde, en onze jeugdige Koningin er dikwerf doch kort vertoeft. Minder algemeen bekend is het feit dat ten tijde der Bataafsche republiek, het paleis tot gevangenis heeft gestrekt van staatslieden, die wegens gematigdheid tijdelijk van het politiek terrein werden verwijderd. Intusschen zal het ieder bezoeker treffen dat men de inwendige inrichting onveranderd liet sedert het overlijden van Koningin Sophia, wier goede smaak men herkent in de prachtige, kostbare vazen, pullen en beeldgroepen hiel en daar verspreid; vooral omdat het ernstige gelaat van Motley, door Bisschop geschilderd, niet wordt gemist te midden van oudere schilderijen, waaronder enkele aan Pieneman’s penseel zijn te danken. Eindelijk zal niemand

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 492