329 HET HAAGSCH VERDRAG VAN 1795. la Liberation cle l’Escaut. Aan de keerzijde is geschreven Les Fleuves sont la propriété commune de tons les Pays qu’arrosent leurs eaux. Traité de la Haye 17 Mai 1795. De stempel is gesneden door J. Baetes. Een exemplaar in brons van die medaille werd aan het Haagsch Gemeente-museum geschonken, door den Heer Dr. H. J. de Dompierre de Chaufepié, en verrijkt ontegenzeggelijk deze Haagsche verzameling, wijl het Haagsch Verdrag. niet minder dan de onderhandelingen, welke in 1608 in den Haag werden gevoerd, en het twaalfjarig bestand van 1609 moesten voorbereiden, of de Vrede van Rijswijk in 1697, als bij uitnemendheid Haagsch moet worden beschouwd; als eene gebeurtenis, welke zoowel voor den Haag, als voor het geheele land ge wichtige gevolgen had. Bij Johannes de Groot en Zoonen, de uitgevers van de Haagsche Courant, verscheen op Maandag 18 Mei 1795 een extra Courant, waarin de „Summaire inhoud van het tractaat van alliancie tusschen het Fransch Gemeenebest. en dat der Vereenigde Nederlanden, getekent des nagts van den 17 Mei 1795,” was opgenomen. Het stuk bestond uit de volgende XXIII artikelen I. Erkenning en guarantie van de onafhankelykheid en van de Afschaffing van het Stadhouderschap. II. Vrede, vriendschap en goede verstandhouding in eeuwigheid. III. Of- en defensive Alliancie tegen alle de respective vijanden gedurende den tegenwoordigen oorlog. IV. Of- en altijd. V. Geen onderhandelingen met Engeland zonder onder linge toestemming. VI. De Fransche Republiek zal met geenerhande Mogend- defensive Alliancie tegi defensive Alliancie tegen Engeland voor

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 512