234 Pons de Haagsche Courant. Orangistiscli orgaan, van HET HAAGSCH VERDRAG VAN 1795. t) Zie No. 2736 van den gedrukten Catalogus der Gem. Bibliotheek. Afwisselend verscheen de ïïaagsche Courant tusschen de jaren 1739 en 1817 bij de firma’s de Groot of Gosse. Dit concurreerend blad werd in April aangevangen. Doorzichtig was het adres van Pietek Erederik van Kolb (P. B. Gosse). Ook de Generaliteits Courant was eene concurreerende schepping van Gosse. „Scherptscherpt uw oordeel dan voor ’t waar belang van staat Maar scherpt met een uw zwaard om tegenstand te weeren! Het Recht spreeke uit uw mond! De Alwijsheid geeve U raad! En ’t volk dat gij verheelt zal eeuwig U verëeren. En Gij, die Neerlands mond tot onze Broed’ren waart; Zo grootzo heilrijk zijn geen aardsche zegeningen, Die dankbaarheid U niet ten eigendom verklaard! Wijl ’t hoogste hemelgoed U eindloos moet omringen.” De Nieuwe Nederlanclsche Courant een concurreerend blad van de Haagsche Courant, min of meer aan te zien als een Orangistiscli orgaan, en als de voortzetting der vroegere Haagsche Courant van den pur sang oranjeklant Gosse. geeft in haar nommer van 20 Mey alleen de feiten en den tekst van het tractaat. Zij schrijft: „Nadat sedert gister agt dagen tusschen de Fransche Volksrepresentanten, Rewbell de Fransche Volksrepresentanten, Rewbell en Sieyes, in het bijwezen van de vier overige Representanten, die zig bij het leger hier te lande bevinden, en de vier gecommitteerden van HH. Mog. dagelijks over het werk des vredes en der alleancie onderhandelingen hadden plaats gehad, werd Vrijdag avond het geheim besoigne van HH. Mog. door de vier gedeputeerden verzogt, bij elkander te komen, hetwelk tot laat in den nagt duurde. Des anderen daags begonnen de Conferentien weder te 11 uur des voormiddags en werden tot in den nagt tot half 3 uur voortgezet, wanneer het Traktaat door de beide genoemde Fransche representanten, en de gacom- mitteerden van HH. Mog. Paulus, Lestevenon, Matthias en Huber, gesloten en getekend werd.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 517