341 HET JACHTSLOT TER HORST, ONDER WASSENAAR. In November 1813 brak er onverwachts brand uit in hei ge bouw weinige dagen na en het ontruimen van Juist in die dagen Voorhout gelegerd, en zij het heel vreemd vonden, dat gaf om minder kwam het in een stad niet De ruines en het huis W ww—ww w-x w w w— wx het vertrek van den prefect Stassart, Zuid-Holland door de Franschen. waren de Kozakken in het Korte nog al karakteristiek is het, dat men zich zooveel moeite een brand te blusschen, want op een huis meer of aan. werden naderhand opgeruimd, afgesloten door een hek. Hurau schrijft over dien brand in zijne aanteekeningen .29 November ’s morgens omtrent 5 uren brak er een „felle brand uit in een aanzienlijk huis, staande aan de „Zuidzijde van ’t Nieuwe Voorhout, hebbende een voor plaats en twee zijvleugels, laatst bewoond door den „Fransch Keizerlijken Procureur-Generaal die nu ver strekken was; ’t werd door eenige lieden bewaard; het „huis stond met den eersten in ligte laaye; de brand spuiten op ’t geklep der klok bijeen gekomen zijnde, „konden niets anders doen dan de belendende huizen beveili- „gen: het huis, daar veel turf op den zolder was, brandde „geheel af; de muren werden omgehaaldde ruine smeulde „nog verscheiden dagener was goede orde bij dezen brand „de rustbewarende burgers beletten overal den toegang; „het eensklaps in vlam staan van het geheele gebouw „gaf kwade vermoedens.” Naast het afgebrande perceel stond, sedert het begin der 17e eeuw de aanzienlijke woning van den Heer van Staekenberg, een 'eenvoudig man van geboorte, die echter van gewoon soldaat tot den rang van Luitenant-Generaa] opklom en zich een onmetelijk fortuin verwierf. Het huis van dien heer werd ook wel Boerenzweet genoemd, met het oog op de afkomst van den eigenaar.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 524