349 HET JACHTSLOT TER HORST, ONDER WASSENAAR. in verband met liet donkere beschot en het goudleeren behanggeven dit vertrek een rustig en deftig voor komen en de boekenkast bevatin perkament gebonden historische beschrijvingen van de gewesten en steden des lands. „Uit de middenzaal leidt een trap naar de zaal in den vleugel, die aan de achterzijde uitspringt. De kelder daaronder iseven als het muurwerk en de zoldering nog van het oude kasteel over, maar alles is gerestaureerd. De talrijke kleine balken zijn rood met vergulde randen, ’t Behangsel is van zware gebloemde stof'. Op de breede lijst der gebeeldhouwde lambrizering prijken porseleinen vazen en pullen. Boven den grooten schoorsteen is een verdienstelijke schilderij van een ouden meester geplaatst.” Het Buitengoed Raephorst, waarop de Seringen berg is gelegenis eveneens eene overoude heerlijkheid. „Reeds sinds de eerste jaren der 13e eeuw komen edelen van dien naam in de geschiedenis van Holland voor. Zij nemen er in den raad der graven en op het oorlogsveld een eervolle plaats inen zijn met de aan- zienlijkste geslachten vermaagschapt. Niet onwaarschijnlijk zijn zij uit de oude burggraven van Leiden gesproten en bezaten zij hier reeds belangrijke goederenvóór dat het burggraafschap aan de Wassenaars verviel. Tot 1290 althans was Raephorst een eigen goed. Sedert was het een leen, dat tot het midden der 17e eeuw in het bezit van den ouden stam is gebleven, ’t Schijntdat een onrustig bloed door de aderen dier Heeren stroomde. Op het slagveld waren zij te huis. Dirk en Gerrit van Raephorst vielen in 1271 onder de knuppels der West- friezen, en meer dan één van hun geslacht wordt als een wakker ridder vermeld, Maar minder eervol was de rol. die Gerrit van Raephorst in 1508 door de geweld-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 532