350 HET JACHTSLOT TER HORST, ONDER. WASSENAAR. dadige schaking- van de dertienjarige Catharina de Grebber speeldeen volgens de sententiën van Alva moet ook Herbert van Raephorst, een der verbonden edelen, zich zoowel in de Wassenaarsche kerk, als in Friesland, als een woesteling hebben gedragen, tot schade en schande van de zaak, die hij diende „Met Hendrik van Raephorst stierf het oude geslacht uit. Zijn gebroken wapenschild werd in de kapel der familie in de kerk te Wassenaar met hem begraven en het huis verviel bij erfenis aan Cornelia van der Myle, die met den baron van Boetzelaar van Asperen was gehuwd. Maar er kwamen booze dagen voor de erfgenamen van dien doorluchtigen naam. Haar dochters Anna Magdalena en Maria Cornelia waren door den nood der tijden diep in schulden geraakt. Haar kasteel in Asperen was in 1672 verwoest, de vaste goederen wegens den oorlog onverkoopbaar, en in 1709 wendden zij zich tot de H.H. Staten om verlof tot het verloten van de heer lijkheid Raephorstgelijk aan anderen omtrent Giessenburg en Marquette was toegestaan. Het bleekdat de heerlijkheid jaarlijks omstreeks f 2790 opbragt, waarvan f 400 uit huur van het huis, met drie morgen land, f 335 uit tienden, f 700 uit pacht van het Raephorster duin, f 40 uit het verhef van achterleenenf 150 uit den houthak, en het overige uit de vier boerderijen, gemiddeld tegen 14 a 15 gulden het morgen verpacht. De vergunning werd verleendenhetzij dan door het lot of door koop de bezitting ging in 1712 over aan de echtgenoote van den Luitenant Generaal Cadogandie zoowel het huis her bouwde, als den aanleg belangrijk verfraaide. Maar het grootste sieraad van het uitgestrekte landgoed dagteekent toch uit de laatste jaren. „Op een zeer fraai punt op een hoogte is een smaak-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 533