351 in oude tijdengelijk en nog altijd trekt liet HET JACHTSLOT TEE HOEST, ONDEB WASSENAAR. volle „laube” geplaatst, vanwaar wij de schoone water partij overzien, en daartegenover rijst uit het donkere bosch ,,de hooge koepel” op, een ruimen blik over den omtrek belooft. Wij worden ook niet teleurgesteldwanneer wij het steenen pad beklimmen, tusschen seri ngen, wilde rozen en ander bloemhout die zich om den steilen heuvel windend ’t Is daar inderdaad bij den met riet gedekten koepel een prachtig uitzicht Aan onze voeten ligt het groene dal en blinkt de waterspiegel in de lijst van dennen en eiken. Rondom, als een zee van loof, golven de kruinen der bosschen. Naar den kantwaar de zee werkelijk ligtrijzen en dalen de helder verlichte duin toppen in lange feekslandwaarts in vervangen door de frissche weidevelden van Rijnlandvan verre door boschjes begrensd. De torens van Wassenaar de Scheveningsche watertorende hooge torens van den HaagDelft en Leiden, die van Voorburg, Leidschendam, Voorschoten en eenige andere in het verschiet, steken boven het digte houtgewas uit. Een rijk landschap ligt daar voor ons tintelend in het zonlicht, of onder de koele wolkschaduw, die er statig overheen trekt, en vreemd is het niet, dat wel menigmaal de voet van het prinselijk gezin het pad naar deze hoogte bestegen heeft, waar een zoo treffend schoon panorama te genieten is.” Het Huis Den Deïl was vroeger een adellijk huisnaar men zegt een oud grafelijk jachtslotdat zijn naam aan het deelen van den jachtbuit ontleend heeft. De geestige „Klikspaan” heeft het Huis den Deyl vereeuwigd en gekenmerkt als een geliefd uitspanningsoord van de Leidsche studenten. Menige feestelijke beker is er ook in deze eeuw rondgegaan vele bezoekers als ontspanningsoord.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 534