352 HET JACHTSLOT TER HORST, ONDER WASSENAAR. eener sierlijke portiers- metalen beeldgroepbetreden Het Huis De Pauw. Ter zijde woning, niet „laube” en we dit buitenverblijf. .Het paleis bestaat thans uit drie hoofddeelen1° het oude huis, 2U den aanbouw van 1853 met de colonnade, de vestibule en de groote zaal, 3U den vleugel, die om streeks 1879 voltooid werd. In dezen laatsten liggen, aan weerskanten van een langen dwarsgangop beide verdiepingen logeerkamers en salons. In het middengebouw is de groote vestibulewier wanden niet witte medaillons op fijn groenen grond zijn versierd en daarachter de ruime gehoepelde zaal, met fraaije basreliëfs, die in bevallige groepen de zinnebeelden van verschillende kunsten nijverheid, jacht en dergelijke vertoonen. Hooge venster deuren van spiegelglas geven een heerlijk uitzicht op het park achter het paleis. De billardkamer prijkt met schilderijen, waaronder wij de bekende episode uit den slag bij Bautersem en een teekening van Rubbens op merken. In een antichambre daarnevens zijn vooral eenige copiën van portretten op „het Mauritshuis”, van de hand van ’s prinsen koninklijke moedermerkwaardig. De „dagelijksche eetzaal”, eveneens met schilderstukken versierdis een ruim vertrek in het oudste gedeelte van het huismet een koepelvormig uitbouwseldat op den straatweg uitziet. Een dergelijke kamer, aan de andere zijde van het paleis, deftig en met edelen eenvoud ge meubeld, was tot bijzonder gebruik van Z. K. H. zelven bestemd. Overigens vinden wij in dit gedeeltein het midden van het gebouwover de geheele diepte een schoone zaal, die aan de achterzijde, als een koepel uitgebouwd, over den grooten vijver en aan het front tusschen de trotsche boomgroepen en het prachtige gazon op den straatweg uitziet; voorts nog een antichambre

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 535