358 HET JACHTSLOT TER HORST, ONDER WASSENAAR. van Wassenaar, Wassenaar en zo, dat Philips van bovengem. Philips van van Wyngaarden de goederen, die hij ten dus even na zijns vaders dood bezat, ter zijnen oudsten broeder Heer Dirk van van Leydenblykens zeker hand vest door voors. Heer Dirk en deszelfs Vrouw Barta van Teylingen van den Jare 1226, te vinden by Bocken- burgius dieto traetatu, pag. 134, en hier agter gevoegt sub litta Bwaarby zy in premissis zeggen „Ego Theodoricus et Berthel uxor niea de Wasner, .omnibus paginam istam inspecturis, salutem. Notum „facimus universis in Christo fidelibus, quod bona illa .quae tenet Philippus frater mens et uxor sua de Duven- „voirt a me et ab uxore mea in feudo post mortem eorum „percipiet primogenitus filius etc.” „Voorscotano agro, cui nomen Hurst indidit, extruxit.” Het consteert niet, of ter Horst in deszelfs eerste beginsels leenroerig is geweest; van Leeuwen zegt wel, 1. c.sprekende van Dirk van WassenaarBurggraaf van Leyden, oudste soon van Philips den stigter van ter Horst, „hem wiert verly gegeven anno 1222,” dog hij melt niet door wie en waarover hem verly gegeven wierd, maar gelyk in die vroegere tijden de grootste en aansienelykste Heeren de gewoonte hadden, hetzij by huwelyk hunne kinderen te doteren, of bij sterfval en verdeeling hunner goederen die te geven zoo, dat de jongere die wel ten gebruyke hadden en de vooideelen daarvan profiteerden, dog dat de eigendom doorgaans aan de oudste zoon en stamhouder bleef, door wie de jongere dan met zoodanige goederen verlyd wierden en die van hun ter leen hielden, even zoo schynt het met ter Horst in die tyden ook geweest te zijn. Immers wij vinden jongste zoon Agnes Persyn jare 1226 en leen hielt van Wassenaar, Burgrave

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 541