359 HET JACHTSLOT TER HORST, ONDER WASSENAAR. Barta Uyt kragte van welk handvest de voors. goederen wel moesten succederen op Arent van Duvenvoorde oudste soon van voors. Philips de tweede en ’s Heeren dogter van Stryendog niet anders als in feudumwant hij werd daarmede verlyt door zijnen neeff (en niet, zooals van Leèuwen, pag. 1153, abusive zegt, van zijnen oom) Dirk de tweede van Wassenaar, oudste zoon van Philips van Wassenaar en N. van Wateringen Jansdogter, welke Philips was geweest de oudste zoon van Heer Dirk van Wassenaar en Barta van Teylingen, verlyd by handvest datum apud Hurstanno domini millesimo ducentesimo quinquagesimo Octavo infra Octavas Pentecostes (en dus niet in den jaare 1256, zooals S. van Leeuwen, pag. 1148 zegt) welk handvest bij Bockenbergius d. t. pag. 138 gevonden word en hier agter is gevoegt, sub litt-i C. Daar welgemelde Dirk van Wassenaar, de tweede van dien naam, en zijne vrouw Barta van Cuyk Burggravinne van Leyden syne nigte, door welke, segt van Leeuwen, het Burggraafschap van Leiden aan deszelfs descendenten gekomen is, bij handvest van Plorens de vijfde, de 16“ Graaf van Holland, gegeven in October 1282. zelfs verlyd worden met de goederen die zij van den Grave te leen hielden, te versterven op zoonen en dogteren, te weten zoons voor dogters en de oudste voor de jongste, als te zien is uyt het voors. handvest by Bockenbergius d. t. pag. 139 hier agter gevoegt sub litt' 1). Dat nu onder die goederen het huys ter Horst getelt wierd, consteert. Dog Hoogstraten in zijn algemeen woordenboek op het geslagt van 'Wassenaar, in het byvoegsel, zegt, dat Gouthoeve en van Leeuwen Barta van Cuyk, moeder van dezen Philips, ten onregte Burggravin van Leyden noemen, maar dat Philips dat Burggraafschap bekwam, na doode van zyn neeff Dirk van Cuyk, daartoe alleguerende de leenbrief in druk uit gegeven door Matth. in dedic. Anon. Chron. Brab. b. 2. verso.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 542