360 HET JACHTSLOT TEE HOEST. ONDER WASSENAAR. Bij het oudste verleyboek van alle die ter kamere be rusten, geteekent op den ommeslagh E L, geschreven op papier van catoen gemaakt, staande op den ommeslag geschreven, begint met den jaere 1282 en aldaar fo. 45 staat „die Heer van Wassenaer leengoed dominium deWas- „senaer, officium de Voorschoten et de Wasseriaer „decimas in salsiampe, in Soetermeer: mansionem suam „apud Horst cum terris et appendicibus etc. En hetzelve staat in het duyts in het Oud groote Register of repertorium met twee sloten in houte berderen gebonden, gemaakt zoo men meent by eenen munnik, al waar men op fol". 55 v*° vind: „die Burggraaf van Leyden hout Voorschooten. Was- „senaer, die tienden in Zoetermeer: syne wooninge „ter Horst mitte landen ende zynen toebehooren”. breeder hieragter te zien sub litta. E, 1 en 4 1. Deze Dirk van Wassenaer nog in leven zijnde, word zijn oudste zoon, Philips van Wassenaar die kamerling van den Grave van Holland was door Florens de vijfde, 16e Graaf van Holland by een handvest gegeven te Dordregt in den jaere 1287 verlyd de tienden van Wassenaer, met het Hugs ter Horst, Voorschoten en Voorburg, neffens de tienden van de zeedrift. Boekenbergius d. t. p. 140. I. van Leeuwen, Bat. illust. p. 1148. En Bockenbergius zegt verder, p. 141: „Anno millesimo trecentesimo septimo publicum a Patre „tulit diploma, biennis post a tertio Guilielmo decimo nono, „Hollandiae principe, novo rursus diplomate confirmatum .quo veluti sanctissimo testamento, HurstI, Wassenariae, „item Voorscotae et Voorburgi territorum ac decimarum „vectigaliumque Voorscotae pendendorum, et maris emolu- menti fortuiti (vernaculo dicto zeedriften) senptis est heres.” Dog Philips naderhand uyt spyt en met groote gram-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 543