367 HET JACHTSLOT TEE HORST, OUDER WASSENAAR. Hendrik deed, zijn vader dood zynde, by Hertog Jan van Beyeren, Vrouw Jakoba en Hertog Philips van Bour- gondien alle instantien om weder te krygen zyne gereg- tigheid in het Burggraafschap van Leyden, die zijn vader ontnomen waren, dog ISockenbergius zegt, pag, 152 „praeter patri relicta, jureque beneficiario possidenda, nihil un- quam obtinuit.” Derhalve heeft Hertog Albert alle Philips goederen niet verbeurt verklaart of' immers heeft hy hem sommige van die weder teruggegeven, zooals onder anderen omtrent ter Horst hierboven is getoont uyt de agreatie van gemelden Hertog wegens de gifte door Dirk de derde en voors. Philips zynen oudsten zoon, aan Dirk hunnen jongsten zoon en broeder respective gedaan, welke goederen dan ook na het overlyden van Philips op Hendrik zyn oudste zoon zullen gekomen zijn, dog zal Hendrik daar mede eerst in het laasst van zijn leven door den Grave verlyd zyn, terwyl Philips Hertog van Bourgondien, den 11 September 1441 verlydende Jacob Heer van Wasse naar, oudste zoon van Hendrik van Wassenaar en Catharina des Heeren Jansdogter van der Gruythuysen met alle zulke heerlykheden hooge en laage ambagtsheerlykheden, tienden, thinsen, huysen, hofsteden, landen, renten en goeden, als hem aanbestorven zyn by doode van Heer Hendrik zynen vader, „daar de stukken en percelen, zegt „hy, in een brief besegelt onder zynen segele, en ge- specificeert en genoemt staan, die hy ons overgeleverd „heeft, en in onse tresorie van Holland bestant is, NB. gelyk „als de Heer van Wassenaer zyn vader voornoemt, die „m 't laast van zyn leven van ons en ons Graafschap „van Holland te leen hielt en die besat en gebruikte,” zooals men dit genoteert vindt in zekere aanteyke- ningen wegens de oudheid van ter Horst, pag. 14, en

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 550