388 HET JACHTSLOT TER HORST, ONDER WASSENAAR. het Pakket P. aan voors. Heer Mr. Iman Cau opgedragen, en denzelven daarmede van wegen de Staaten van Holland verlyt omme de voors. Leenen te houden van de grafelykheid van Holland by hem zyne erven en nakomelingen als goede onsterfelyke erfleenen, volgens brief' van opdragt en verlyt van den 26 Juni 1766 in originali in het voors. Pakket P. zynde en waarvan copie hieragter sub. litta. Welke Heer Cau dit goed reets merkelyk heeft ge- melioreert, en onder anderen in den jaare 1767 daaruyt den grond nieuw heeft doen bouwen een royaal en spatieus Orangehuys, zynde denzelven verder van intentie de plantagie considerabel te vergrooten, aanteleggen en meer andere cierlijke en bele verbeteringen te maaken. Dus de successie van dit leen zedert het begin der dertiende eeuw tot dezen tegenwoordigentyd zooveel die mogelijk geweest is uyt sommige schryveren en de oude papieren door den Heer Kufieler aan de Heer Cau over gegeven te indageren afgehandelt hebbende, zal men over gaan om nog het een en ander van dit goed te noteeren. In den aanvang dezer aanteykeningen is hetzelve be schreven te zyn een Oud Adelyk Huys. Wat deszelfs oudheid betreft hetzelve behoeft daarinne voor weynige huysen van Holland te wyken, als zynde reets in den beginne van de dertiende eeuw door Philips Heer van Wassenaar Burggraaf van Leyden gestigt, zooals- hiervoren is aangewesen, men zie ook Pars Katwijksche Oudheden fol°. 251 en Gouthoeve Chronik. En van Leeuwen in Bat. illust. stelt hetpag. 672 op de lijst der Adeligke Huysen, sloten en Casteelen in Rijnland en pag. 1260 zegt hy „’t Huys ter Horst gelegen royaal een diergaarde teffens profita-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 571