403 HET JACHTSLOT TER HORST ONDER WASSENAAR. t1) Even zoo Heer Dirk van Wassenaar zynen oom Heer Dirk van Delft ter leen had gegeven ses mergen lands leggende aan die westside van der Horstlaane by Handvest gegeven en besegelt op St. Clements avond 1306. waervan copie autentiecq onder de papieren van ter Horst, pakket A. No. 1. Notabel is hierömtrent het handvest van Philips van Wassenaar, gegeven des Sondags na Marei Evangeliste 1336, waarby hy segt „dat Claas Wouters soon gehuurt heeft de veen die gelegen is etc. „om agt pond hollands ’sjfiars en 10 hoenderen in erfhuyrwaere. en dat ^syn rechte nakomelingenmet halver huyr als 't versterft. „maer waer dat saecke etc. volgens copie autentiecq van voors. handvest in ’t pakket F. ter Leen zyn uytgegeven maar het consteert niet dat dezelve door den Prince van Ligne daerby verkogt zyn, zelfs word integendeel by het voors. proces gesegt, dat de voors. veenpagt nog op den dag van huyden aan den Huyse van Wassenaer wierd betaalt, zooals straks ook nader blyken zal; nu waaren Jan van Vaerlaer en Pieter van Ruytenburg de gedaagden ten deze processe de eerste besitters van ter Horst buiten het Huys van Wassenaer, dus kon van Leeuwen, die dit scheef toen de Heer President Paauw Heer van ter Horst was, niet meer met grond zeggen die agterleenen aan ter Horst te behooren. Thans heeft het Huys Duyvenvoorde nog het gebruik van de Hoistlaan om dezelve door te ryden van de laan duvenvoorde noordwaarts, dog niet zuydwaarts, tot de buurweg, dog hoe hetzelve aan die concessie gekomen is, is my niet gebleken, ik zoude wel gegist hebben, dat dit van vroeger tyden, wanneer die beyde huysen aan eenen Heer behoort hebben was af te .ley den, dog hiertegen obsteert sekere nota, die ik in eenige aantey- keningen wegens de oudheid van ter Horst vind, alwaar in margine by het verlyd waarby Christina van Ruyten burg, weduwe van Jan Michielse van Vaerlaer afstaat en overdraagt aan Heer Johan van Wassenaer, Heer

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 586