28 Het Bestuur der Vereeniging „die Haghe”. (w. g.) C. VAN BYLANDT. A. J. SERVAAS VAN ROOYEN, Voorzitter. A. E. H. GOEKOOP, l. Secretaris. Door den Gastheer werd de eerewijn geschonken. Vestibule en vertrek waren niet planten en bloemen versierd. Op de redevoering van den Voorzitter antwoordde de Heer Graaf van Bylandt. niet eene verklaring, dat hij het gedenkteeken aanvaardt en een dankbetuiging aan den voorzitter, ongeveer als volgt Hij moet al zeer te kort schieten in vaderlandsliefde, in eer voor historische herinneringen en traditiën, die ongevoelig en onverschillig blijft voor het feit, dat de plaats zijner inwoning, zijner naaste en dagelijksche omgeving, getuige is geweest van gebeurtenissen, in nauw verband staande met de roemrijkste tijdperken van de staat- en letterkundige geschiedenis zijns vaderlands. Welnu, aan de Vereeniging ..Die Haghe’’ en aan haar alléén dank ik de wetenschap, dat de woning, sedert 102 jaar eigendom mijner familie, gedurende een drietal jaren tot verblijf heeft gestrekt van een man. op wien Nederland, zoolang het een geschiedenis en een letterkunde zal bezitten, trots zal blijven en roem zal dragen. Er toe te mogen medewerken, dat feit menschelijkerwijze ge sproken te helpen vereeuwigen, acht ik voor mij een voorrecht, een aangenamen plicht. Verder herinnerde spreker aan de omstandigheid, dat Constantijn in dit huis de bijna zes eerste maanden heeft doorgebracht van zijn huwelijk met de schoone, de lieftallige, de verstandige Susanna van De oorkonden op perkament geschreven, geteekend en vervaardigd door Mejonkvrouwe de van der Schueren, dochter van den Secretaris, die door ongesteldheid verhinderd was tegenwoordig te zijn. In de gefigureerde initialen waren opgenomen de wapens en de kleuren der geslachten Huygens en van Bylandt. De inhoud is als volgt: „Het Bestuur der Vereeniging „die Haghe’’, handelende namens die Vereeniging, verklaart bij deze in eigendom af te staan en over te dragen aan den Hooggeboren Heer Mr. C. J. E. Graaf van Bylandt, die, door mede onderteekening dezer, verklaart in eigendom te aan vaarden den gedenksteen voor Constantijn Huygens door die ver eeniging, met welwillende medewerking van den mede onderteekenden dezer, in den gevel van het huis Lange Voorhout 44, den Heere Graaf van Bylandt in eigendom toebehoorende, cp heden geplaatst en onthuld, blijvende de zorg voor het instandhouden van dezen gedenk steen van dit oogenblik af opgedragen aan voornoemden Heer Graaf van Bylandt, zijne erven en rechthebbenden. ..Aldus in duplo opgemaakt en geteekend te ’s-Gravenhage, den 4den September 1896.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1898 | | pagina 128