32 BIJLAGE F. HET KASTEEL WESTERBEEK. ’s-Gravenhage had weleer in zijn omgeving drie oud-adellijke huizen: het Huis ter Noot aan den Bezuidenhout, de Binkhorst aan droegen aan Mr. G. Heeneman voor 12.180.Hoewel de koopacte van 2 December 1801 spreekt van de ..gedemolieerde oude adellijke huisinge genaamd Westerbeek” zoo is het huis toch eerst later geheel afgebroken. In dat jaar werd eigenaar J. van Drunen. Thans behoort het aan de maatschappij tot exploitatie van onroerende goederen „Laan van Meerder voort.” Het terrein heeft nog zijne vroegere oppervlakte van circa negen Hectaren behouden, doch terwijl het land thans geheel vlak is en als tuinland wordt gebruikt en slechts voorzien van enkele kleine woningen wordt het in eene oude acte omschreven als ,,de oude ..adellijke huizinge Westerbeek met zijn stallinge. Koetshuis, Tuinmans- „huis, Plantagiën. Boomgaarden en Moestuinen misgaders eene aan- „hoorige Bouwwoninge en Landerijen genaamdt de hofstede Vitteler- voorde.” Deze bouwwoning, die thans geheel is afgebroken heeft weleer aanleiding gegeven tot de onjuiste veronderstelling dat het zou zijn afgeleid van Vitellifort,nl, eene sterkte uit den tijd van den Romeinschen keizer Aulus Vitellius. In een der huisjes zijn nog sporen aanwezig dat het weleer als inrijpoort voor het Kasteel heeft gediend. Op Woensdag den 2 December 1896 werden onder leiding van den civiel-ingenieur J. F. R. van de Wall de werkzaamheden aangevangen tot opsporing van de fundamenten van het Kasteel. De bovengemelde kaart van 1688 duidde ongeveer de ligging’ aan. Op ongeveer 1.60 Meter diepte onder den beganen grond stootte men op de fundamenten, die onder de puin van de afbraak waren bedolven. Op enkele plaatsen, zooals, waar de hoektorens hadden gestaan, waren de fundamenten circa 80 centimeter breed. Blijkbaar 'was het gebouw van Rijswijkschen steen opgetrokken geweest, zijnde deze steenen onder de oudst bekende in deze streken. Tal van voorwerpen kwamen tijdens het graven voor den dag, scherven van pannen, glazen, flesschen. pijpen, hengsel van de ophaal brug, balken, huisraad, speelgoed, verschillende munten waaronder een gouden munt van Karel VIII van Frankrijk van 1490. Het blijkt dat het gebouw met de torens weleer eene oppervlakte had van 690 M2. De geheele ontgraving met al de daarbij gevonden voorwerpen zullen op Donderdag 28 Januari voor de bezoekers te zien zijn.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1898 | | pagina 132