33 i\c Li i 1 de historisch af, de Trekvaart naar Delft, en het kasteel Westerbeek nabij den Loos- duinschen Weg. Slechts de Binkhorst is nog gedeeltelijk aanwezig. Het Huis ter Noot verdween een dozijn jaren geleden bij den uitleg der stad. De nieuwe villa van dien naam bewaart alleen de herinne ring er aan. Het kasteel Westerbeek. het oudste van de drie, werd in het begin van deze eeuw gesloopt en met den grond gelijk gemaakt, en, waar eenmaal Edelen en Knapen onder toejuiching van schoone Jonk vrouwen zich oefenden in ridderlijke spelen, kweekte tot voorkorten tijd de groenteboer zijn kool en andijvie, zijn sla en spinazie. Nog eenige jaren verder en de Haagsche burger zal gelegenheid hebben een huis te koopen of te huren in de Westerbeekstraat of aan het Westerbeekplein, want thans behoort het terrein ter grootte van circa negen hectaren aan de Maatschappij tot exploitatie van onroerende goederen „Laan van Meerdervoort”. Een der hh. bestuurders dier Maatschappij, mr. A. E. H. Goekoop, welke heer zich zeer interesseert voor de oude historie onzer stad, heeft de gelukkige gedachte gehad eens te onderzoeken, wat aardrijk’s schoot bewaard gehouden had van het middeleeuwsche kasteel. Op zijn kosten vingen 2 Dec. 1896. onder leiding van den civiel-ingenieur, den heer Van de Wall, de werkzaamheden aan tot opsporing en blootlegging der fundamenten van het kasteel. Gedurende den vorigen, en dezen winter, waren een veertien mannen aan het graven, wanneer het seizoen de gewone werkzaamheden be lette, De bestrijding der werkloosheid in dienst der historiekennis! Een kaart van 1688 duidde ongeveer de ligging van het Huis Westerbeek aan, terwijl een prent bij De Riemer, en een etsje op het Gemeente-Museum nadere aanwijzingen gaven. Thans, na vier en halve eeuw het kasteel dagteekent van 1430 liggen de fundamenten weer bloot, als wachten ze slechts den bouw meester. die er voor zijn Edelen Heer een hechten burcht op zal doen verrijzen. Een veertigtal dames en heeren, weg en weer trotseerende, had hedenmiddag gevolg gegeven aan de vriendelijke uitnoodiging van het bestuur der Vereeniging „Die Haghe” om de historische over blijfselen in oogenschouw te komen nemen. In een linnen ijstent. herschapen in theesalon, lagen op een lange tafel uitgespreid tal van voorwerpen bij het graven gevonden scherven van pannen, glazen, flesschen. Spaansche pijpjes, hengsels van de ophaalbrug, huisraad, speelgoed en verschillende munten, waaronder een goudstuk van Karel VIII van Frankrijk van 1490. Een plattegrond van de ontbloote fundamenten, een calque van de kaart van 1688. en een reproductie van het straks genoemde etsje zeiden den bezoekers, dat Westerbeek weleer een sterk kasteel was, met torens en kanteelen, omringd door een breede gracht, waarover een ophaalbrug toegang tot den voorhof gaf. Langs een loopplank daalden we in de bijna 2 meter diepe kom en gezellig keuvelende, zwierven we in groepjes over het ont

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1898 | | pagina 133