36 2. 3. 4- 5. leerplan te ontwerpen. In het debat dat op mijn lezing volgde, werd dan ook gezegd, dat ik was als een gids, die tot zijn reisgezelschap zegt: „Ziet ginds ligt de stad, waarvan ik u zooveel heerlijks verteld heb. Ge moet dit veld over en vervolgens dat bosch door. In die hut daar vindt ge een plank om over de talrijke beken te komen, en een bijl om u een weg te banen door het dichte bosch; ik kan mij echter verder niet met u inlaten, goede reis dus!” De bedoeling van die beeldspraak was, dat men van mij de toe zegging wilde, dat ik een handleiding zou samenstellen, die min of meer een geregelde geschiedenis van den Haag-bevatte, met aanwijzing hoe die stof in de scnool behandeld moet worden. Ik heb er aanvankelijk ernstig aan gedacht zulk een boek samen te stellen, doch ik stuitte daarbij op allerlei bezwaren. In de eerste plaats lieten mijne bezigheden mij niet veel vrijen tijd en vervolgens bleek mij, dat het debiet van zulk een locaal werk uit den aard der zaak te beperkt zou zijn, zoodat geen uitgever het zou durven aanvaarden. Dat er echter groote behoefte bestaat aan een betrouwbare hand leiding bleek mij uit verschillende vragen die tot mij kwamen. Vele daarvan deden mij duidelijk zien, dat men geen voorstelling heeft van de vele moeilijkheden, welke men heeft te overwinnen bij het verzamelen der stof. Zoo ontving ik de vorige week het volgende briefje: Amice, wees zoo goed mij een boek te leenen, waarin ik voor mijn school de geschiedenis der Verlichting, de Brandweer, het Politiewezen, de Middelen van vervoer en het Drinkwater kan vinden. Ik antwoordde, dat zulk een boek voorals nog niet bestond, doch ik sloot daarbij in, al wat ik omtrent de historie van genoemde zaken verzameld had.. Intusschen we doen het allen in de school zoo goed en kwaad als het gaat zonder handleiding. Op mijn eigen school ben ik van den zomer begonnen met het voorbereidend onderwijs in de Vaderlandsche geschiedenis. Ik geef die lessen zelf. Vooraf bepaal ik telkens welke stof ik behandelen zal, en na de les schrijf ik al wat met de kinderen besproken is, in een cahier, dat voor elke volgende cursus als legger dienst moet doen voor de Onderwijzers, aan wie ik dit onderwijs, zal opdragen. Om u eenig denkbeeld te geven van de wijze van behandeling heb ik een kort overzicht van de leerstof opgesehreven. voor zoover- ik tot heden gekomen ben met de lessen in het eerste G. O. Een gedeelte van het Leerplan van het Voorbereidend Geschiedenis onderwijs op de Gemeenteschool aan de Rembrandstraat. 1. Geschiedenis van de Klasse. van de School. van de onmiddellijke omgeving. van het gedeelte ten zuiden van den Zuidwal. Oude stad en Nieuwe stad. Beteekenis dier woorden. Verge lijking tusschen Hooftskade en Zuidwal. Beestenmarkt en Jacob Catsstraat. Grenzen der Oude Stad. Waar is het oudste- gedeelte der Stad? ’s Gravenhage heeft een geschiedenis.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1898 | | pagina 136