38 Bij dit alles stuit men echter weer op een groote moeielijkheid» Be stof welke we tot illustratie van de Geschiedenis des Lands be hoeven. ligt zoo zeer verspreid, dat het veel tijd en moeite kost ze- bij elkaar te lezen. Ik heb voor mijn school de gewone Handleiding- voor de V. G. met wit papier laten doorschieten. Al wat mij bij de- beoefening der geschiedenis van den Haag dienstbaar voorkomt, teeken ik daarin aan on verwijs daar naar in den desbetreffenden tekst. Zoo ontstond langzamerhand voor mijn personeel een geschikte weg wijzer. Doch niet ieder heeft lust dit tijdroovende werk te doen en zoodoende blijft het veld van die Hae/he. dat voor onze scholen zulk een rijken oogst kan opleveren, braak liggen. Het zou een dankbaar werk zijn een handleiding in het licht te- geven, welke men slechts bij zijn onderwijs had behoeven op te slaan. Doch ik heb het daar straks reeds gezegd, zoo’n woon plaatskundig- werk zou een te zeer beperkt debiet hebben. Elke school toch zou met een of twee ex. kunnen volstaan. Toch zou ik gaarne wenschen dat op de een of andere wijze in deze behoefte werd voorzien. En> nu meen ik er iets op gevonden te hebben, waarbij de school gebaat zal zijn. Ik heb mij nl. in contact gesteld met een collega te dezer stede, die op het gebied van school-uitgaven reeds zijn sporen heeft verdiend, en wat meer zegt, die zich in den laatsten tijd mede zeer interesseert voor de geschiedenis van ’s Gravenhage. We hebben het. voornemen een Leesboek te schrijven over onze plaatselijke historie, dat b.v. tot titel zou kunnen dragenDe Geschiedenis van ’s Gravenhage in Schetsen en Beelden. In chronologische volgorde zou dit boekje- moeten bevatten fragmenten van een verhaal van het ontstaan en de ontwikkeling der stad, de maatschappelijke en huiselijke toestanden in den loop der tijden, de historische gebeurtenissen van welke onze stad het tooneel was. Het zou geschreven moeten zijn in een niet te- kinderlijken stijl, zoodat het behalve voor een flinke hoogste klasse ook genietbaar was voor volwassen menschen, die wel wat meer zouden willen weten van hun geboortestad of de plaats hunner in woning, doch lust noch gelegenheid hebben te gaan snuffelen in de talrijke werken over onze locale geschiedenis. Het zal wel niet be hoeven gezegd te worden, dat het bedoelde boekje strikt neutraal zal moeten zijn; al wat andersdenkenden zou kunnen kwetsen, moet angstvallig vermeden worden, zoodat het zoowel voor de bijzondere- als voor de openbare school bruikbaar zou zijn. Zal echter de uitgave van zoo’n werkje slagen, dan behoeven we- daartoe de voorlichting en den steun van de vereeniging die TLaf/he. Een flinke uitgever in onze stad wil zich met de uitgave van ons boekje belasten. Ook kreeg ik van den Heer Mouton de voorloopige- toezegging, dat ZEd. onder zekere voorwaarden de cliché’s uit het „Haagsch Jaarboekje” ter beschikking wil stellen, indien het Bestuur van die ïïaghe zich daarmee vereenigen kan. De uitgave is dus zoo goed als verzekerd. Zullen wij of onze uitgever geen finantieele schade lijden, dan moeten we eenigermate op eert vrij ruim debiet rekenen. We twijfelen er niet aan, of het boekje zal

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1898 | | pagina 138