53 huizen uit BIJLAGE L. VERSLAG- van de Commissie voor het Historisch Adres boek van ’s-Gravenhage. Namens de in Uwe vergadering van benoemde Com missie voor het Historisch Adresboek, heb ik de eer verslag uit te brengen over hare werkzaamheden van Maart 1896Maart 1897. Na hare installatie op de leden-Vergadering van 4 Maart 1896 werd door de Commissie tot haren Voorzitter benoemd de heer Mr. A. E. H. Goekoop, terwijl mij het secretariaat werd opgedragen. De eerste vergadering had plaats in het Groot Keizershof op 12 Mei. Het voornaamste punt van bespreking was de verdeeling der werkzaamheden. Van de aanwezige leden verklaarde de heer Jeltes zich bereid ■enkele uren in de week op het gemeente-archief te komen werken, terwijl door den heer Servaas van Rooyen die door het Bestuur uitgenoodigd was de vergadering bij te wonen medegedeeld werd, dat de heer Hoogwerf reeds onder zijne leiding aldaar werkzaam was. De heer Rover nam op zich de eigendomsbewijzen van de ge bouwen, die in den loop der tijden door het Rijk in eigendom zijn verkregen, te beschrijven, terwijl door den heer De Baan pogingen in het werk zouden worden gesteld, om de titels van de voornaamste gebouwen te Scheveningen te verzamelen. De heeren mr. G-oekoop en Morren zouden trachten zooveel mogelijk koopbrieven van huizen uit de oude stad, ter inzage te verkrijgen en te beschrijven. Wegens de omvangrijke taak, welke de Commissie op zich genomen had. werd besloten het aantal leden met zes te vermeerderen. Als zoodanig worden benoemd de heeren Fred. Galand, R. H. Driessen. W. B. van Liefland, W. D. J. van Meeteren Brouwer, J. J. van Nieukerken en F. A. Willenborg. De voornaamste werkzaamheden voor de leden der Commissie be staan hierin dat zij den eigenaars van huizen in de oude stad inzage van koopbrieven verzoeken, en daaruit de successieve eigenaren van ieder perceel met de omschrijving, bijzonderheden en belendingen van dien, op een door den heer Servaas van Rooyen ontworpen staat aanteekenen, waardoor een duidelijk overzicht van de geschiedenis van iedere woning verkregen wordt. Daar van de meeste huizen •evenwel 1°. geen oude koopbrieven meer aanwezig zijn of waar zij bestaan vele overgangen ontbreken, zoodat daaruit geen volledige geschiedenis van ieder huis kan worden samengesteld en 2°. velé eigenaars onwillig zijn inzage van hun titels te geven, besloot de heer Goekoop uit eigen fondsen een jongmensch aan te stellen om de acten van verkoop uit de Registers van overdrachten van huizen ■en landen te extraheeren op dezelfde wijze als dit indertijd over de jaren 16511660 door den heer Wasch was verricht.1) Deze registers toch bevatten de voornaamste zoo niet de eenige volledige gegevens voor ons onderzoek, zoodat de arbeid welke op 1) Zie H. Jaarb. v. 1897; off. ged. bl. 21.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1898 | | pagina 153