2 EENE VORSTIN VAN BETEEKENIS. zal steeds bij een der edelste Zeitung, later overgenomen in de Weimarische Zeitung van 4 April 1.1., een hoogst belangrijk Zum Gedachtkisz geschreven, dat meer dan eenig ander herinneringswoord over de Groothertogin beteekenis heeft. Die geleerde, wien wij onzen hartelijken dank betuigen, voor de bereidwilligheid, waarmede hij ons toestond eene vertaling van zijn opstel te maken, die geleerde had het voorrecht bijna dertig jaren het werken en streven van de Groothertogin van nabij gade te slaan, en met haar te arbeiden aan zoo menige in stelling, welke zij in het leven riep. Zijn getuigenis heeft dus groote waarde, vooral daar hij de grondlijnen van het karakter dier voortreffelijke vrouw schetst, en hare uitstekende hoedanigheden doet uitkomen, door voorbeelden en aanhalingen, welke tot dusverre onbekend bleven, en waaruit blijkt dat de Groothertogin eene eereplaats niet alleen inneemt in de rij der Europeesche Vorstinnen, maar ook een vrouw van groote beteekenis was, wier geheele denken en handelen bestuurd werd door de ernstige opvatting van hare plichten als mensch en Vorstin beide. Dankbaar erkennende den betrekkelijk hoogen leeftijd die de Vorstin mocht bereiken, zal het groote verlies dieper gevoeld worden, naarmate we ons haar beeld, door den Heer von Bojanowski zien geteekend, voor den geest roepen, en wij den indruk krijgen, dat door haar overlijden niet alleen haar tweede vaderland, maar ook haar geboortegrond zoo ontzaglijk veel heeft verloren. De Groothertogin, Prinses Sophie der Nederlanden, ons in gezegend aandenken blijven, als vrouwen uit het Huis van Oranje. Den Heer A. W. Vinkhuijzen danken we tevens hartgrondig voor de bezorging van een uitstekend

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1898 | | pagina 181