3 EENE VORSTIN VAN BETEEKENIS. Weimar was aan de grondige weten- hare begaafdheid photographisch portret, voor de aanwijzing van het opstel van den Heer v. Bojanowski, en voor zijn retouches in de bewerking. de schaduw van Soestdijk, Pascal en Bacon; en Italiaansche klassieken Bijna vijf en vijftig jaren mocht Weimar zich ver heugen in het bezit der Groothertogin. Op negentienjarigen leeftijd werd zij aan de hand van haar gemaal haar nieuwe vaderland binnengeleid. Moeielijk was haar het afscheid gevallen van hare ouders die zij zoo innig lief had. Toch was Weimar haar niet vreemd. Niet alleen had zij als kind reeds daar vertoefd, doch ook werd zij er in liefderijke armen ontvangen door de zuster barer eigene moeder, door de Groothertogin Maria Paulowna, de edele Vorstin, aan wie Schiller het welkom in Weimar toegezongen had. Bij haar vond zij het vroegere familie leven en de ideale levensopvatting, de schoone vorming van hart terug, waarin ook hare moeder uitmunttebij den Groothertog Karei Frederik den eenvoudigen vromen zin haars vaders. Maar ook de „genius loci” van Erfgroothertogin niet vreemd. Door ervaren leeraars had zij eene schappelijke opleiding gekregen, aan passend. Als veertienjarig meisje las zij in het schoone geboomte van F Shakespeare, de Duitsche waren haar goed bekend. Zoo gevoelde zij zich spoedig thuis in Weimar en zijne traditiën, onder het bezielende voorbeeld van haar gemaal den Erfgroothertog en van de Groothertogin Maria Paulowna.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1898 | | pagina 184