4 BENE VOKSTIN VAN BETEEKENIS. De omstandigheden en neigingen volgend, schiep zich het jonge echtpaar weldra een kunst- en letterlievende!! kring, waarin de uitnemendste personen van dien tijd veel en gaarne verkeerden. In zekeren zin kan als uiterlijk kenmerkend teeken van dien tijd beschouwd worden de Wartburg, waarvan de herstelling in groote mate de studie en de werk zaamheid des Erfgroothertogs vorderde, en waarin hij door zijne gemalin met geestdrift werd ondersteund. Deze tijd van opgewekt leven teekende zich voor de Erfgroothertogin nog meer, door de taak, die de op voeding der kinderen aan de moeder oplegde, eene taak die zij met teedere liefde en toewijding vervulde. Met groote zorg bestuurde zij de keuze van onderwijzers en onderwijzeressen en de vaststelling en uitvoering van het leerplan in wetenschappelijke en huishoudelijke vakkenwant ook de waarde van laatstbedoelde had zij in haar eigen opvoeding leeren schatten, en in den toen haar toegewezen kleinen huiselijken werkkring de bijzondere kennis verkregen om later groote bezittingen te besturen. Door den dood van den Groothertog Karei Frederik in 1853. en het aanvaarden der regeering door haar gemaal, trad zij nu als Groothertogin in zeer verschil lenden werkkring op, die grootendeels nieuwe eischen aan haar stelde. Nog meer werd zulks het geval na het overlijden der Groothertogin Maria in 1859. Deze had de taak van „Landesmutter” in de hoogste en schoonste mate opgevat en vervuld. Als telg uit het Huis van Oranje, waaruit zoo vele groote staatslieden voortgekomen zijn, en opgegroeid in het vrije Nederlandsche staatswezen, gevoelde de Groothertogin Sophie eene levendige belangstelling in

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1898 | | pagina 185