7 BENE VORSTIN VAN BETEEKENIS. dat van kennis gingen, zijn groote factoren geworden voor de organisatie van onze inrichtingen tot welvaart. Ook is de zorg voor de opvoeding van meisjes uit alle standen een schoon gebied, hetwelk evenzeer als de georganiseerde liefdadigheid, de daad en de van Vorstelijke vrouwen in volle mate vraagt. Daarbij komt nog, speciaal voor Weimar, dat de spaar banken des lands, tot stand gekomen door het initiatief der Groothertogin Maria, voor het grootste deel onder het protectoraat der regeerende Vorstin staan. Op het tijdstip dat de Groothertogin Sophie de plichten van „Landesmutter” op zich nam, waren de organisatiën dezer sociale belangen in hoofdlijnen aangegeven. Maar hoezeer zijn die in de laatste veertig jaren uitgebreid, en hoeveel nieuwe scheppingen zijn bij de bestaande gevoegd De Groothertogin was in den schoonsten en besten zin van het woord behoudendaan piëteit voor het doorleefde, verbond zij de bewustheid dat het beter is beproefde inrichtingen, ook wanneer ze niet zonder gebreken zijn, te behouden, dan ze door nog niet be proefde nieuwigheden te vervangen. Wel legde zij er dus gewicht op, het bestaande te behouden, maar zij was niet af keerig van hervormingen, als deze na zorgvuldig onderzoek gebleken waren noodig en doelmatig te zijn. Op deze wijze zijn alle instellingen tot leniging van armoede en noodlijdendheid der maatschappij onder hare leiding tot eene ontwikkeling gekomen, waardoor zij eene veel hoogere beteekenis verkregen. Zij zijn vermeerderd met omvangrijke inrichtingen voor vorming van ziekenverpleegsters, voor ziekenver pleging zelve, voor herstelling en verkwikking van

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1898 | | pagina 188