8 EENE VOBSTIN VAN BETEEKENIS. behoeftige kinderen, alle inrichtingen die het algemeen aanzien genieten, en der bevolking tot zegen strekken, vooral in verband met de welingerichte „Gemeindepflege”, eene geheel persoonlijke schepping der Groothertogin, welke door het stationeeren van pleegzusters in de grootere gemeenten, ook aan het platte land de zegening eener zieken- en armenverpleging ten deel doet vallen, en daardoor er mede naar streeft eene groote oorzaak van landelijke misstanden weg te nemen. In hare laatste levensdagen was nog de stichting eener Volksheil statte” een onderwerp harer ernstige overweging. Op gelijke wijze als voor dit deel van het volks welzijn, was zij werkzaam voor de beschaving en de opvoeding in hoogeren zin. Naast de kinderbewaar- scholen en de industriescholen voor meisjes, hield zij de aandacht zeer gevestigd op huishoud-en kookscholen. Ook aan de ambachtsscholen voor jongens, aan de nijverheidsvereenigingen en andere dergelijke genoot schappen van algemeen nut, schonk zij hare volle belangstelling, en trachtte hunne werking te ontwikkelen. Hierover, alsook over de door haar gestichte „höhere Töchterschule” Sophienstiftmeer uit te wijden, zoude te ver voeren. Doch het zij nog vernield, dat de werkzaamheid der Groothertogin op het gebied der volkswelvaart ook eene opvoedende kracht had, omdat zij, berustend op gezonde volkshuishoudkundige beginselen, de eigenhui]) als uitgangspunt nam voor hare handelingen, en als vast aannam, dat zorg voor welvaart niet sprongs gewijze of willekeurig, maar steeds naar vaste grond regelen en systematisch moet geschieden. „Methode, Systeem” waren altijd de fundamenten

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1898 | | pagina 189