12 EENE VORSTIN VAN BETEEKENIS. Anna Twee schoone marmeren platen niet inschrift brengen dank aan de genoemde nakomelingen van Göthe en van Schiller, maar toen eenige vrienden der Duitsche letterkunde in hunne vreugde over de oprichting van dit monument voor den Duitschen Geest, een gedenksteen tot dank aan de schepster ervan schenken wilden, werd dit op evenzeer bescheiden en minzame, als besliste wijze afgewezen. Ook hieruit blijkt de afkeer van alle uiterlijkheid bij de Groothertogin, die niet méér wenschte te schijnen dan zij zelve meende te zijn, een uitvloeisel barer onkreukbare waarheidsliefde, den grondtoon van haar geheele wezen, ook in betrekking tot den godsdienst. Getrouwe belijderes van het Protestantisme, stond zij vast op het evangelisch geloof, de erfenis der Oranjes en van het Ernestinisch Vorstenhuis. Dat eene persoonlijkheid, als hier getracht is te schetsen, een buitengewonen invloed op allen die met haar in aanraking kwamen, moest uitoefenendat de bevolking van het land, waaraan zij haar leven gewijd had, haar de grootste liefde en vereering moest toe dragen, is een natuurlijk gevolg. Diep treurende bracht dat volk de Vorstin ten grave maar ook over de groeve heen zal het dankbaar haar beeld in zich doen voortleven, naast dat van Amalia, Louise en Maria Paulowna. Hoe verschillend de profielen dezer vier Vorstelijke vrouwen zich ook tegen den geschiedkundigen achter grond afteekenen, ieder barer schittert door persoon lijke beteekenis, door de schoonste eigenschappen van vrouw en Vorstin, en karakteriseert het tijdperk'.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1898 | | pagina 193