17 NAAR AANLEIDING VAN HET 25-JAIiIG BESTAAN, ENZ. Op 10 September 1873 belegde het voorloopige Bestuur een vergadering van leden-deelhebbers der Ver- eeniging, waarin door den lieer Mr. J. Heemskerk Azn. als voorzitter, verslag van de oprichting der school werd uitgebracht; en een definitief Bestuur werd ge kozen van 9 leden. (Hoedanig dit Bestuur werd samen gesteld en zich in den loop der 25 jaren wijzigde, toont Bijlage III). Op 11 September 1873 werd de school geopend, met 41 van de 68 leerlingen, die zich daarvoor hadden aangemeld. Wat een bescheiden en onzeker begin! Bescheiden, in omvang niet alleen maar ook in op treden, zich bepalende tot een toespraak van den voorzitter aan directeur, leeraren en leerlingen en een toespraak van den directeur aan laatstgenoemden. Terecht merkte de voorzitter op, dat hier nog geen aanleiding voor feestviering was, maar dat hij die wel 2 de jaarlijksche particuliere bijdragen, de provinciale en gemeentelijke subsidiën, schoolgelden, enz. de aankoopen van losse goederen, de leermiddelen, tractementen, enz. werden bestreden. (Zie nader deze en later volgende kosten van inrichting, uitbreiding en instandhouding, in de jaarverslagen van het Bestuur). Op het programma van onderwijs, dat later herhaal delijk en aanmerkelijk gewijzigd werd, kom ik in den loop van dit overzicht als van zelf terug. Aanvankelijk bestond dit uit herhalings- en voort gezet lager onderwijs, hand-, lijn- en vakteekenen, practised onderricht in timmeren, smeden, meubelmaken en huisschilderen. Voor dit onderwijs werden 9 leeraren aangesteld (5 voor theorie en teekenen, 4 voor de practische vakken).

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1898 | | pagina 199