20 onderwijs ook kleine ander echter NAAR AANLEIDING VAN HET 25-JARIG BESTAAN, ENZ. manierde handelingen; dan waren zij als een vreemde eend in de bijt en heetten zij „jongeheertjes”. Twee oorzaken kunnen hierbij, ter verontschuldiging van beide partijen, aangevoerd worden. Alle meerweterij leidt licht tot overschatting van eigen beteekenis, vooral bij de jeugd. Daartegen dient dus, in ’t bijzonder in bovengen, gevallen, steeds ge waarschuwd; maar het oude spreekwoord „onbekend maakt onbemind” kenne men hier evenzeer een waar schuwende beteekenis toe. Met het doel om de resultaten van het onderwijs der school zooveel mogelijk bekend te maken, werd aan de jaarlijksche bevordering der leerlingen een openbare tentoonstelling verbonden van door hen ver vaardigde teekeningen en werkstukken. Laatstgenoemde konden aanvankelijk slechts uit oefeningswerkstukken bestaan, zonder verdere bestemming dan de school er voor eigen gebruik aan vermocht te geven. Voor de verstgevorderde leerlingen bestonden die uit onderhouds werken en uit modellen voor het onderwijs, van welke laatstgen. verscheidene uit den aard der zaak op ver kleinde schaal. En dewijl dezen op die tentoonstellingen het grootste deel innamen, kreeg de kritiek hierop vat met de bewering, dat dit practisch onderwijs maar „knutselwerk” was. Verzoeken aan patroons, om in plaats daarvan eens wat aan de school te laten maken, met rechtstreeksche bestemming voor de practijk daar buiten, werden zoo weinig beantwoord dat naar iets anders moest worden omgezien. Eenvoudige meubelen en modellen voor andere inrichtingen van werden daarvoor ’t eerst aangenomensoms bestellingen van particuliere zijde. Een en met strikte inachtneming van art. 10 der statuten,

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1898 | | pagina 202