25 NAAK AANLEIDING VAN HET 25-JAKIG BESTAAN, ENZ. heer Patijn, antwoordde met aller beste wenschen en verwachtingen omtrent de school en hare leerlingen uit te spreken. Deze plechtigheid, vereenigd met de jaarlijksche tentoonstelling, bevordering en prijsuitdeeling, natuurlijk ook bijgewoond door de leerlingen en hunne ouders, en nog opgeluisterd door voordrachten van de Koninkl. Nation. Zangschool van handwerkslieden, eindigde met een gezellig samenzijn van directeur, leeraren en oud- leerlingen dat niet naliet, de onderlinge vriendschap en den gemeenschappelijke!! band met de school, te versterken. Op dezen zonneschijn volgde weldra weder een betrokken lucht. De oppositie tegen de school mocht een tijdlang weinig of niet van zich hebben doen hooren, in 1885 vertoonde zij zich op nieuw, en wel bij monde van personen van beteekenis, met argumenten, die de kwestie eener verbeterde vakopleiding voor den aan komenden werkman met de aangevoerde bezwaren tegen het Ambachtschoolondêrwijs releveerden en in een ge wijzigd licht plaatstenDe Haagsche afdeeling der Vereeni- ging tot bevord. van fabrieks enhandwerksnijverheid, daartoe wegens haar aandeel in de oprichting onzer school bevoegd, opende de gelegenheid tot openbare gedachten wisseling over de zaak in kwestie, mij uit- noodigende haar in te leiden. Inmiddels had een commissie, benoemd door de Ver- eeniging tot bevordering van fabrieks- en handwerks nijverheid, de Nederl. Maatschappij tot bevordering van nijverheid, de Maatschappij tot nut van ’t algemeen en het Algem. Nederlandsch werkliedenverbond, in 1884 een belangrijk verslag het licht doen zien over het

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1898 | | pagina 208