NAAR AANLEIDING VAN HET 25-JAMG BESTAAN, ENZ. 29 dertigtal „een hond wil slaan kan gemakkelijk een stok vinden.” Dat werken op bestelling blijft uit den aard der zaak tot weinig beperkt, zoodat dan ook die werkstukken tot dusver nog geen 1000.per jaar konden op brengen, reden waarom ook aan het uitkeeren van loon geen meerdere uitbreiding kon worden gegeven. Want, ofschoon die uitkeering in de eerste plaats door ons is ingesteld, om den jongen werkman te leeren „dat zijn tijd zijn geld is”, zouden wij gaarne zien dat daarmee tevens de ouders konden worden gebaat, voor wie het anders allicht bezwaarlijk is, hunne jongens tot op 15 a 16-jarigen leeftijd te laten leeren. zonder dat zij iets mede inbrengen tot onderhoud van het vaak talrijk gezin. „Intusschen komt het ons voor, dat deze en meer aanmerkingen de Ambachtsscholen minder zwaar zouden zijn aangerekend, als deze maar niet de stoutheid hadden gehad, ook het onderwijs in de praktijk der ambachten in haar programma’s op te nemen, ja, daarvan meer en meer hoofdzaak te maken. Hier schijnt een herinnering aan de voornaamste oorzaak tot het stichten van Am bachtsscholen noodig, nl. het gebrek aan werkplaatsen geschikt voor de eerste vakopleiding van den ambachts man een gebrek, dat niet alleen moet worden toegeschreven aan de misbruiken, welke daar heerschen, maar ook aan het stelsel van werken, dat daar in toenemende mate ingang heeft gevonden en waardoor de patroon zich eensdeels niet meer bij machte, anders deels niet meer geroepen gevoelt om voor de opleiding van den jongen ambachtsman te zorgen. „In een bijeenkomst, dezer dagen door een in hun stand en vak zeer geachte werklieden alhier gehouden, is gebleken dat 26 daarvan zich onvoor-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1898 | | pagina 212