30 NAAK AANLEIDING VAN HET 25-JABIG BESTAAN, ENZ. waardelijke voorstanders hebben verklaard van de Am bachtsschool boven de tegenwoordige werkplaats, als gelegenheid tot eerste opleiding van den ambachtsman. Twee beklaagden zich over de treurige positie van den werkman in de fabrieks-werkplaats en begrepen daarom niet waartoe men den aankomenden werkman meer ontwikkeling verschaffen wilde dan hij in zulk een positie te pas kan brengen. Enkelen beklaagden zich dat ouders, met zware huishouding belast, zich niet konden veroorloven hunne zonen van het bestaande ambachtsonderwijs te doen genieten, zooals velen wen- schenen eindelijk verklaarde nog één dat hij en zijne voorvaders, beoefenaars van hetzelfde ambacht, allen er met eere gekomen waren zonder een Am bachtsschool en hij daarom nog geloofde in het goed recht der werkplaats als middel tot opleiding van den ambachtsman. Konden minder uitzonderingen den regel bevestigen „dat de Ambachtsschool zich in toenemende mate mag verheugen in de sympathie van den ambachts man zelf?” „Aldus versterkt in het vertrouwen, dat wij, in ons streven naar verbetering der belangen van den ambachts man door onderwijs, op een goeden weg zijn, wenschen wij. onder betuiging van oprechte waardeering voor het streven van hen, die zulke verbetering trachten aan te brengen door bevordering eener wettelijke regeling van de verhouding tusschen patroon en werkman, deze be schouwing te besluiten met de verklaring, dat wij niet het gevoelen van hen kunnen deelen, die hierin de eenige oplossing van de kwestie der opleiding van den handwerksman zien, maar meenen wij dat hun streven het onze niet buitensluit, om die opleiding ook en aller eerst door praktisch onderwijs op de Ambachtsschool

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1898 | | pagina 213