46 en van haar verdere werkzaamheid veel goeds voor de vakopleiding van den ambachtsman verwacht. Aan zulke verwachting werd nieuw voedsel gegeven door hetgeen Oudleerlingen verder deden. Hunne tijdelijke vereeniging bij het herdenkingsfeest van het 20-jarig bestaan der school had nog ten gevolge de stichting eener blijvende Vereeniging van Oudleerlingen der Am bachtsschool te ’s-Gravenhage, welke zich ten doel stelt ,,de bevordering van het ambacht in ’t algemeen en van de belangen der leden-beoefenaars in ’t bijzonder”. (Zie nader hare bij Koninkl. besluit van 4 Januari 1895 goedgekeurde statuten, en hare sinds dien tijd verschenen jaarverslagen). Begon alzoo het derde decennium onder gunstige voorteekens (het cijfer der leerlingen was inmiddels tot 200 gestegen, de nieuwe werkplaatsen waren weldra gevuld, de uitbreiding van het onderwijs in metaal bewerking toegepast op verschillende bedrijven, bleek doeltreffend) evenals bij het begin van het tweede tienjarig tijdvak maakten deze voorteekens weldra plaats voor die van nieuwen strijd, ernstiger en algemeener dan ooit te voren. Aanleiding daartoe gaf het „Nationaal Congres omtrent het vakonderwijs en de vakopleiding voor toekomstige werklieden, in Nederland”, gehouden te Amsterdam op 17 April en 4 Juni 1895, met de vraag: „Verdient in ’t algemeen de opleiding in de werkplaats of die in de ambachtsschool de voorkeur? Voor welke am bachten in ’t bijzonder is het eene of het andere stelsel ’t meest aanbevelenswaardig Is combinatie van beide stelsels mogelijk en wenschelijk Van de 13 vragen, dit Congres ter beantwoording NAAR AANLEIDING VAN HET 25-JARIG BESTAAN, ENZ.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1898 | | pagina 229