102 ARM VAN DER SPUIJ. „het bosch te vellen en den grond te verkoopenge lukkig dat de revolutie van November 1813 zulks „heeft belet Gemelde kaart is onder mijne berusting „gebleven, liever verkiezende die te behouden dan de „ƒ150 er voor te ontvangen, die mij volgens de ordon- „nantie door voormelden houtvester werden aangeboden.” Hoogstwaarschijnlijk zal v. d. S. zich met die op meting en dat in kaart brengen wel niet overhaast hebben, daar ook hem, als Hagenaar, dat sieraad der stad wel na aan ’t hart zal hebben gelegen. Waar schijnlijk is die kaart wel, met de overige documenten, door de familie vernietigd, hetgeen natuurlijk in hooge mate te betreuren is. Spoedig daarna braken nu de November-revolutie en het „Oranje Boven” uit. Ook aan die gebeurtenissen heeft v. d. S. een werkdadig aandeel genomen. Wij zullen hem het in die dagen gebeurde zelf laten ver halen, temeer daar zulks ons een eigenaardig denkbeeld geeft van de wijze waarop het in die dagen in onze residentie toeging. Herinnering aan de Revolutie te s-Gravenhage in November 1813, en aan den brand van het gebouw in het Korte Voorhout, later het Paleis van wijlen Prins Frederik der Nederlanden. Eenige weken voor November 1813 werden aan vertrouwde inwoners kaartjes bezorgd, waarbij monde ling verzocht werdwanneer er eenige beweging ontstond, men zich dan op eene bepaalde plaats (het Buitenhof) zou begeven, om daar de nadere bevelen te ontvangen.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1898 | | pagina 288