104 ARD VAN DER SPUD. tijds koste sneuvelde eenige dagen later te Woerden. Deze G-. Bij de intrede der gevangenis, vond ik daar alles in de grootste wanorde; alle gevangenen, meestal personen, die zich hetzij openlijk of bedekt gedurende het oproer van April, tegen het Fransche bestuur hadden verzet, waren door de te groote toegeeflijkheid van den ser geant Gder garde National de vrijheid verleend om in het gebouw rond te wandelen; onge lukkig hadden zijne manschappen zich ontijdig te zeer verbroederd met hunne gevangenen en den dronk op hunne aanstaande bevrijding te sterk aangesproken; van daar die ontembare woeling en het oorverdoovend geraas, welke uren tijds koste om alles tot de orde terug te brengen. Op de aflossing wachtte ik te vergeefsch. Te elf uren herinnerde ik schriftelijk den Heer van der Goes (die zich permanent aan de Hoofdwacht op het Bui tenhof bevond) hieraandoch ontving, hoewel beleef delijk, een weigerend antwoord, met de dringendste aanbeveling om alle mogelijke voorzorgen te nemen, daar het zich liet aanzien dat de Franschen het plan vormden de hoofdwacht te overvallen. Dit vermoeden ontstond, zooals later bleek, uit de groote beweging welke de Franschen maakten, tot het in gereedheid brengen van den aftocht. Ik bleef dus op mijn post, en had het genoegen van al de gevangenen hetzij gewillig of door dwang, achter het slot te krijgen. Den 18 November, des morgens te 9 uren, hoorde ik groote beweging, en zag met geen gering genoegen de geheele Fransche bezetting, sterk gewapend, door de gevangenpoort aftrekkenvele officieren, scherp

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1898 | | pagina 290