105 AR IJ VAN DER SPUIJ. Bij beiden stond van Prins een schildwacht. rond ziende, met hunne zakdoeken om het lijf geknoopt waar tusschen een koppel pistolen. Twee uren daarna werd ik afgelost; doch hierop volgden drukke wachten van 24 urenin de eerste weken om den anderen dag, en wel met afwisseling van rangnu officier of onderofficier, dan weder stond ik op schildwacht, dit hing af van de keus des gedurig verwisselenden officiers der hoofdwacht, of wel van hem die de functie van plaatsmajoor bekleedde. Zoo stond ik aan het hoofd der wacht, aan de mid delste boschbrug, toen nog een ophaalbrug, thans de Koningsbrug, toen de brand in den vroegen morgen van 29 November in het gebouw van het Korte Voor hout ontstond, dat weinige dagen te voren door den Franschen procureur-generaal Jacquinot was verlaten. De schildwacht voor het wachthuis, een Israëliet, riep omstreeks vijf uren des morgens, met zeer veel drift: „Officier! Officier! daar komen ze met flambouwen!” Dadelijk naar buiten komende zag ik een gedeelte van het Korte Voorhout zeer verlicht; gaf order aan mijn toenmaligen onder-officier den Heer Indemans een wakend oog te houden, vooral op den ingang van den Koekamp en het kruidmagazijn dat weinige oogen- blikken van te voren door eenige wagens van buskruid was voorzien Dit buskruid was door den Luitenant Ampt, door het veroveren van 2 schepen op de Maas en bestemd naar de Fransche bezetting van Gorkum, ontstaan, en bedroeg 80,000 pond buskruid en 40,000 patronen. De Koekamp was te dier tijd nog geheel door slooten en de Prinsessengracht omringt. Voornoemd gebouw waar later het Paleis

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1898 | | pagina 291