Ill ARIJ VAN DER SPUIJ. aanwees in een kast van het Gemeente-Museum alhier. Onder de bijlagen bevonden zich verscheidene belang rijke stukken van v. d. S., van 1863, waarin hij onder meer eene uitvoerige beschrijving geeft der ge schiedenis van het Haagsch Bosch, van de veranderingen die het in den loop der tijden heeft ondergaan, en die door hem in het Bosch zijn aangebracht. Van dit rap port wordt melding gemaakt in eene door de Vereeni- ging in Maart 1877 gedrukte Voorrede, waarin hulde wordt gebracht aan ’s mans verdiensten en zijn onver droten ijver, ondanks zijn hoogen leeftijd. Dit rapport en andere belangrijke bescheiden van de hand van v. d. S. zijn in eene portefeuille vereenigd, van welker inhoud de heer Gemeente-Archivaris Servaas van Rooijen mij welwillend in de gelegenheid stelde kennis te nemen. De portefeuille bevat onder meer 1°. een staat der omtrekken van eenigen der zwaarste boomen in het Bosch van ’s-Gravenhage, teneinde bij hun val, den ouderdom naar het getal hunner jaar ringen te berekenen. De omtrekken zijn zooveel mogelijk op 1,5 el van den beganen grond gemeten. 2°. De benaming en bijzonderheden van eenige boomen of groepen van boomen. 3°. Staten van de voetpaden en rijwegenvan de in het Bosch aanwezige gebouwenvan de vijvers en van de bruggen. 4°. Drie door v. d. S. geteekende kaartjes, zóó be drieglijk schoon uitgevoerd, dat men er zich alleen door de loupe van kan overtuigen dat zij niet gegra veerd zijn. Het eerste kaartje geeft eene schets van het Bosch in 1611. Het is door v. d. S. gekopieerd in 1853, dus op 72-jarigen leeftijd; het tweede kaartje, het Bosch in 1712, werd door hem vervaardigd in

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1898 | | pagina 297