125 AHU VAN DER SPUIJ. pad. waarover thans de stoomtram naar Scheveningen loopt tegenover de Boschkant (Prinsessegracht) werden eveneens door v. d. S. aangelegd. De Koe- of Hertenkamp liep vroeger in eene rechte lijn langs de gracht; de wal werd door v. d. S. met een heg van .Sweet briar” beplant, die thans echter geheel verdwenen is. Deze .Sweet briar” was eene lieve lingsplan! van Koning Willem II. Ten onrechte vind men haar in de woordenboeken teruggegeven als ege lantier,” „wilde rozelaar”. Zij is zeer welriekend van blad, maar bloeit zeer zelden. Het blad is veel kleiner dan van de egelantier. Zij komt in Engeland zeer veel voor, doch heeft hier te lande eenige moeite om te tieren. De Sweet briar” (zoete doorn) werd door Zocher veel aangebracht. Op Cromvliet te Rijswijk, komt zij veel voor. De rechtlijnige boschsloot langs den Bezuidenhoutschen weg werd gelijktijdig tot eene slingerende waterpartij vergraven, die de tegenwoordige boschwachterswoning omsluit. Zooals reeds gezegd is, onderging ook de Koekamp veranderingen. Behalve die welke de beplanting betrof, werd zij aan de grachtzijde ingekort, doch aan de Bosch-zijde vergroot. Van dit laatste kan men zich nog overtuigen, wanneer men aan het begin der „groote beukenlaan” (niet Jacobalaan”, zooals door den heer Kuyper minder juist wordt gezegd) met den rug naai de Societeitstent gekeerd gaat staan. Men ziet dan aan de plaatsing der boomen in de Koekamp op dit punt, dat de laan zich tot aan het tegenwoordige boschwach- tershuis heeft uitgetrekt. Ook het groote pad met rijweg van af ingang Bosch tot Maliebaan werd toen aange legd of verbreed en verbeterd.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1898 | | pagina 311