128 ARIJ VAN DEK SPUIJ. Inmiddels was door den Kroonprins, later Koning Willem II, Zorgvliet, in 1837 aangekocht, en werd v. d. S. tot Directeur dier plaats benoemd. Zorgvliet, liet oude „Sorgh-Vliet” van Jacob Cats, werd door dezen in 1643 aangelegd. Na hem waren eigenaars Graaf Bentinck en baron Wachter, terwijl het daarna bewoond werd door Jhr. Bassecour Caen, en opvolgend door den Prins van Oranje werd aangekocht. Achtereenvolgend werd deze Vorst ook eigenaar van „Buitenrust” aangelegd door den Prins van Hessen- Philipsthal, „Rustenburg” behoorende aan de familie van Rheede van Athlone, en na den dood van Freule Christine van Rheede van Ginckel door Koning Willem II aangekocht. Verder naar den kant van Loosduinen de plaats „Meerdervoort”, „het kleine Veentje”, „Kra nenburg”, „Hanenburg”, „Houtrust” en Valkenbosch”. Alle deze plaatsen werden, onder het beheer van v. d. S. aan Zorgvliet aangetrokken, ontgind, en gekanaliseerd. Hetgeen onder zijne leiding geschiedde, bestond hoofd zakelijk in: 1°. afzanderij van Dekkersduin, begonnen in 1842, ter hoogte van het tegenwoordige gesticht „Bronovo”. 2°. Het graven der afzanderijvaart van af de Loos- duinsche vaart bij de Valkeniersbrug, door Valkenbosch naar Hanenburg, om aan de Ringvaart van Zorgvliet uit te komen. 3". Het aanleggen van vele weilanden en aardappel velden de eersten hoofdzakelijk bestemd voor de scha penteelt; zijnde dan ook op Valkenbosch een groote Schaapskooi aanwezig geweest. 4°. Het graven van een kanaal van de Afzanderij- vaart naar het Stoomgemaal in (1847). De beek had, toen Zorgvliet werd aangelegd, een

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1898 | | pagina 314