137 JAN VAN WASSENAER. voor aan- lichaem bee- van in 1500 in ’t gevolg van koning Philips van Castilie en maakte deel uit van het gezantschap in 1507 naar Venetië gezonden, aan welks hoofd stond zijn oom Lodewijk van Halewijn, Heer van Tiennes, Stadhouder van den Koning van Frankrijk in Picardië. Vervolgens begaf hij zich in dienst van Keizer Maximiliaan. bij wiens troepen hij zich bijzonder onderscheidde in 't beleg en de inname van Padua. Na ’t eindigen van dien krijg tegen Venetië in Holland teruggekeerd, huwde hij met Josyne, dochter van Graaf Jan van Egmont, Stadhouder van Holland. Onrustig van aard ging hij weder spoedig de Oost-Friezen, Gelderschen en Utrecht bevechten. In 1516 werd hij aangesteld tot Stadhouder van Friesland, ’t welk hij met behulp van den bekenden Joris Schenk van Toutenburg na veel moeite onder ’t gezag van den Keizer terug bracht, ’t geen hem evenwel tevens ’t leven koste. Bij ’t beleg van Sloten door een kogel in den arm gekwetst, werd de wond door hem veronachtzaamd, en overleed hij te Leeuwarden den 4 December 1523 in den ouderdom van 40 jaren. De tresoriersrekeningen van Haarlem bevatten zoover het die stad betreft eenige merkwaardige teekeningen aangaande zijn uitvaart, en wel: •1523 fü. 73 vso.” Op onser liever Vrouwen dach con- ceptio den viij'’" dach in Decembri A° xvc xxiij tsavonts omtrent zeven uuyren zoe Is God betert, dat dode van de Edelen Wailgeboeh vromen heeden Wassenaire wyens ziele God genadich zy, Zift o. a. van Leeuwen Batavia Illustrata. 1170 e. v.; Merula. Plae. en Ordon. over de Wildernissen. 15; Schwartzenberg, Charterbeek van Friesland II. pag. 137. 139. 141 (hierbij te raadplegen Goudhoeven, pag. 137, 572. 587). 458. 459 (testament van 1522), Oudheden van Friesland, 2e deel. pag. 567.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1898 | | pagina 323