138 JAN VAN WASSENAEE. Vuyt Vrieslant, dat hij onder de subjectie van de K. M. gereduceert hadde aidair hij In veldt voir Sloten met een bosse gescoten eh dair van gesturven was, gebrocht binnen deser stede. En hebben die schout gerechte en vroescap en meer ande Edele en goede manen elcx een barnende toirtse In de handt hebbende Mitsgaders de ghilde broeders van onser liever Vrouwen ghilde, ende de Religieusen vanden Goidshuysen van sinte Jans van de premonstreyten en van den vier biddende oirden mit reverencien en processien tzelve dode lichaem ter poirten Inne gehaelt en alhier in de prochykercke gebracht aldair terstont opten selven avont een vigelie over de ziele vanden selven hee gesongen wordt. En des anden dachs smorgens is dair over gedaen een schone vuytvaert. Ende hebben de schout gerechte vroescap en de ghildebroeders van drie scutteryen by beveele van denselven schout en gerechte mitgaders veele andere Edele en goede manen en vrouwen vander voirsz stede, in de vuytvaert tweemael dair over geoffert eii al de priesters In de voirsz kercke eene misse van requiem dair over gedaen. Eiï als de vuytvaert gedaen was, hebben de voirsz schout gerechte en vroescap elck weder een barnende toirtse In de handt hebbende mitsgaders de voirsz religieusen en geestelicheyt tvoirscr lichaem van den voirsz hee weder vuytte voirsz kercke geleytt tot buten de grote houtpoirte naer Wassenaer toe. Int welcke alsoe doende frederick Deyman tresor: voirsz by ordnan en bevele vand burgermrn vand voerscr stede wegen betaelt heeft die ptien van oncosten hier na gescr Eerst een Wage- naer die eenen brief alhier an den burgermrn brochte Inhoudende dat de voirsz hee van Wassenaire gestur ven was en tlichaem tsavonts alhier gebrocht soudt

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1898 | | pagina 324