154 IETS OMTRENT DEN HAAG, ENZ. O Te vinden in de uitgave van Froissart door Baron Kervyn de Lettenhove. D. II. bl. 137. noot 1, volgens het origineel, berustend in de Bibliothèque Nationale te Parijs. Land moet dus eene andere geweest zijn en hieromtrent wordt licht verspreid door een ander document dat uit het stof der archieven is te voorschijn gekomen, een schrijven nl. van den toenmaligen paus Clemens VI aan de koningin van Frankrijk; uit dat stuk blijkt dat het onzen Graaf blootelijk te doen was om zich buiten het gedrang te begeven bij den steeds met nieuwe heftigheid opvlammenden oorlog tusschen Frankrijk en Engeland. Eenmaal was het der Gravin weduwe van Willem III gelukt door hare bemiddeling den strijd te bezweren, maar slechts voor korten tijdmet vernieuwde woede brak het oorlogsvuur weder uit, waarbij elk der partijen den Graaf voor zich zocht te winnen. Voor dezen was de toestand hachelijk. Zoowel met den koning van Engeland als met dien van Frankrijk was hij door banden des bloeds en door verschillende verplichtingen op het nauwst verbondenpersoonlijke sympathie trok hem tot zijn zwager, koning Eduard, maar de koning van Frankrijk, zijn oom en leenheer wegens Oostervant, was een geducht tegenstander die reeds eenmaal getoond had het hem in Henegouwen benauwd genoeg te kunnen maken. Nu was de toeleg van den Paus Willem IV te bewegen om openlijk voor Frankrijk partij te kiezen; daarvoor zou hij dan ont slagen moeten worden van de verplichtingen, onder eede bevestigd, die hem aan Eduard bonden. Doch daarvan wilde de Graaf niet hooren, ofschoon hij wel trachtte losser te worden van Engeland. Zoo als toch uit eene andere bron blijkt, sloeg hij

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1898 | | pagina 340