161 IETS OMTRENT DEN HAAG, ENZ. schade te vergoeden gehad, die zijne redders aan hun kleederen hadden geledenandere ontmoetingen, als b.v. met een wilden ridder, hadden ook al niets ver schrikkelijks en sommige daarvan moeten zelfs aange naam zijn geweest, als b.v. die met heer Wallet van Kiekenpoes een ridder uit Vranckeriken, die in ’s Graven gevolg werd opgenomen en het verdere van den tocht medemaakte. Welke de wezenlijke naam van dien fransch- man mag geweest zijn, is niet uit te maken en het blijkt ook niet Avat later van hem geworden is. Ver moedelijk is hij naar zijn land teruggekeerd, hetgeen niet te betreuren zal zijn geweest, daar zijn invloed op den Graaf, schijnt het, niet van de beste was. Verschillende ontmoetingen met landgenooten be wijzen de ongegrondheid der meening als zoude in de middeneeuwen weinig gereisd zijn, anders dan door personen van hoogen stand. Dan toch trof men in 't gheberchte lieden van Dordrecht ende van Utrecht, dan weer een wive van Dordrecht ende haer gheselscap; een ander maal drie arme tciven van Utrecht, een min derbroeder uit diezelfde stadAugustijner monniken uit Dordt, een gheenken bagijntje uit Mechelen; te Jeruzalem, gelijk reeds gezegd is, vond men een armen man uit Zeeland, en voor dat men aldaar aankwam zeven waelghéboren boerenlieden van Pollanen, die uit de Heilige Stad terugkeerden. Maar in Boheme en langs de grenzen van Polen bestond kans op ontmoe tingen van geheel anderen aard en het was zeker geen overbodige maatregel dat allen, tot zelfs de minstrelen, van wapens werden voorzien en dat telkens boden werden uitgezonden om te verspien of daer yewer eenighen lieden ghaderden of quanten om mijn here up te lopen. En dat de voorzichtigheid niet overdreven Avas, werd 11

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1898 | | pagina 347