168 IETS OMTRENT DEN HAAG, ENZ. Misschien is dit het ..Boec ende quam van Aken, ende begint Aspiciebam” ’t welk vermeld wordt in een. ten jare 1443 opgemaakten inventaris van de goederen der Hofkapel, thans berustend op het Ttijksarchief, zooals medegedeeld werd door Mr. van den Bergh in Navorscher, 19den jaargang, blz. 616. der gasten ook wel een stil oogenblik hebben weten te vinden om in de kapel de kerkornamenten te gaan bewonderen, die te Venetië waren aangekocht, en het misboek dat de Graaf gedurende de reis voor de som van negen gulden had doen aanschaffen door heer Pieter den kapelaan. Voor het feest schijnt overigens het weder niet te hebben medegewerkt, want zekere Jan Adamsz. die ergens aan het zeestrand woonde, kreeg later vergoeding wegens schade aan een zeil dat hij ghelient hadde ter feesten en uit eene andere, niet recht duidelijke aan- teekening schijnt te volgen dat in ’t Haghehout takke- bossen verzameld waren om te dienen tot beveiliging van het brandhout, dat ghebesicht was ter feeste opdat het niet bedrupen en sonde. En wel was het noodig de brandstof droog te houden, want er viel heel wat te koken en te braden in de opzettelijk voor de gelegenheid gemetselde oven ende fornoyze, vermits men alle daghen teten gaf' vrouwen ende joncfrouwen, ridderen ende knapen, ende men den vremden vrouwen ende hor ghesélscap uten haren herberghe van (dien cost telivereerde. Wat er dan ook in die vijf dagen verorberd werd was verbazend. Van alle kanten waren provanchies aangebracht: zoo b.v. uit Haarlem uten haute 2 wilde ossen en 1 hert, aan welke laatste diersoort de Hout destijds rijk geweest moet zijn, vermits daarna nog van twee, en later van vijf vandaar afkomstige herten melding wordt gemaakt. Mogelijk ook was daar een hertenkamp, daar overigens-nergens

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1898 | | pagina 354