191 ’s-GRAVENHAGE OMSTREEKS 1400. schrale, zandige strook land, welke overal den overgang vormt tot de meer vruchtbare gronden. Evenwijdig met de Geest liep de Schoolstraat (de tegenwoordige Zuilingstraat), welke haar naam ontleende aan de school, welke men er vond. Deze school schonk Hertog Albrecht in 1393 aan het kapittel van Den Haag. Schoolmeester was meester Martijn, die het hooge salaris van 56 Dordsche guldens genoot. Het was de school, waar de aanzienlijke Hagenaars, huislieden zoowel als welgeboren mannen, hun kinderen heen zonden om te leeren schrijven, lezen en zingen. Als men even de Torenstraat doorging een straat naam, die voor zichzelf spreekt kwam men aan een andere school, welke stond ter hoogte van de badin richting achter de kerk, in de zoogenaamde Zak. Het was een bijzondere school, welke in stand werd gehouden door de Heilige-Geestmeesters, die er de kinderen van hun bedeelden onderwijs deden geven in de allernood zakelijkste kennis. Gaan we nu voorbij de kerk het Westeinde in, dan vinden we aan onze linkerhand de Jan Hendrikstraat, zoogenaamd naar Jan Heirickszoon, die in die straat een huis bewoonde. De tegenwoordige Schoolstraat heette toen Kerkstraat, een zeer gepaste naam daar ze uitliep op de kerk. Van de Vlamingstraat gaat de legende, dat ze haar naam schuldig zou zijn aan de Vlamingen die in 1304 op hun vlucht naar Rotterdam er doorheen trokken. Steken we nu het Weverpleintje of de Weversplaats over, waar de lakenwevers later hun samenkomsten hielden, dan komen we in de Spuistraat, zoo genoemd naar het water, waardoor de grachten van het kasteel gespuid werden.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1898 | | pagina 378