200 HET HUISGEZIN VAN DEN RAADSHEER. lastige en gevaarlijke nichtje onschadelijk te maken voor hun eigen kring; zulke diensten zijn in gelijke gevallen wel meer bewezen. De gemachtigden van den bruidegom in spe waren David van Alphen, burge meester van Leiden, en Nicolaes Leendertsz Coeke- bakker, schepen te Delft. Beiden hadden aanverwanten, die bekend zijn in de geschiedenis onzer handelsbe- trekkingen in Japan, waar de bruid moest afgeleverd worden. Wij maken eerst kennis met den aanstaanden man, wiens woonverblijf reeds genoemd is. Francois Caron moet van Brussel geboortig zijn: op 19-jarigen leeftijd was hij koksmaat op een Compagnies-schip in Japan om aan de hardhandigheid van zijn schipper te ont komen, deserteerde hij. en bleef in het vreemde land achter. Verder sloot hij zich aan bij de dienaren der O. I. C. en leerde met zeldzame vlugheid, wat niet in de kombuis onderwezen wordtaldus verwierf hij eene groote kennis van de taal, de zeden en de handelsaange legenheden der Japanners. Wij hebben hem niet overal te volgen, maar op 44-jarigen leeftijd zien wij hem als Gouverneur van Formosa. Het lustte hem toen, eene vrouw te hebben, eene blanke uit Holland, en zoo kwamen de heeren, die bij Voorburg hunne buiten verblijven hadden, en dus den stichter van Hofwijk en zijne familie wel kenden, bij de weduwe Boudaen in Den Haag. Prof. Fruin verhaalt in alle nauwkeurigheid de ge- heele negotiatie, {Droste’s Overblyfsels van Geheugchenis, Leiden 1879, dl. 2), zoodat wij weten, hoe goed de bruid geholpen werd om de Bree Veertien over te geraken. De voorwaarden waren goed gesteld en stipt beschrevenCaron en zijn achttienjarige schat hadden

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1898 | | pagina 387