201 HET HUISGEZIN VAN DEN RAADSHEER. in alle sekuurheid gehandeld en doen handelen. Wie dat alles leest in de kostbare aanteekeningen van den Leidschen Hoogleeraar, zal, benevens een groot aantal meer dan lezenswaardige zaken uit de bijzondere ge schiedenis, ook tot de wetenschap komen, dat de Haagsche meisjes destijds heel duur warenmaar Caron v had ook waar voor zijn geld. Constantia Boudaen werd alom geprezen wegens hare schoonheid; de middelen om haar te krijgen had hij zelf, en in die verre streken werd zoo nauw niet gelet, of zij wel al de argeloosheid en schuchterheid bezat, die aan de meisjesjaren eigen is. Sedert dien tijd is de koers sterk teruggeloopenmet een billijk voorschot koopt zich een jufierken thans eene redelijke uitrusting, met een notarieele volmacht om te trouwen, waarin slechts de naam behoeft ingevuld te worden van haren uitverkorene, en de naaste stoom boot voert haar langs den koristen weg over den Oceaan. Doch dit kunnen wij zóo goed vernemen uit Indische verhalen, romans en tooneelstukken, dat het niet noodig is, daarvan te gewagen in een oudheidkundig jaarboekje, behalve om eene vergelijking te kunnen maken van den toestand, toen en nu. Heel anders was dat anderhalve eeuw geleden. De Indische maatschappij was nog in hare opkomstmen is nog slechts eene kwart eeuw verwijderd van de grondlegging van Bataviaoog getuigen konden nog spreken over de verwoesting van Jacatra, de verovering van Batjian en Matjian en het sluiten van het traktaat met Boeton. De mannen, die daar ons gezag vestigden, toonden hun onverschrokken heid tot wreedheid toe; puriteinen waren zij geenszins en zij bekenden rondweg, dat zij wat sterk waren .in de conversatie met het vrouwengetimmer.” De geïmpor teerde juffers waren bij het passeeren der linie allen

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1898 | | pagina 388