204 beiden landden behouden te HET HUISGEZIN VAN DEN HAADSHEEK. een zoo groote reis, maar Batavia, in Juni 1645. Men meent zijne eigene oogen niet te kunnen ge kloven bij het lezen en herlezen van het bericht, dat in dezelfde maand barer aankomst, Suzanna in het huwelijk werd bevestigd, en dat zij weldra getrouwd was, zoo goed als hare zuster, die er zooveel moeite en drukte van gehad had, voor zij de reis aannam naar haren echtgenoot. „In Juni 1645 getrouwd te Batavia Sr. Frederik Coyet, jonckman, van Stockholm, met juffrouw Suzanna Boudaens, jd. van ’s Gravenhage”. Suzanna behoorde dus tot de uit Europa aangevoerde dames der Indische samenleving, van welke steeds ge zegd wordt, dat zij in Indië mevrouw zijn geworden. Nu zijn wij klaar om de echtelingen Caron te volgen, totdat wij hen in deerniswaardige omstandigheden zien ondergaan. Coyet verloor zijne vrouw op Formosa: wij vinden hem als bij verrassing in later jaren dichter in onze buurt dan wij konden vermoeden. Met Suzanna hebben wij spoedig afgehandeld. Coyet, hoewel hij in het trouwboek een minder praedicaat krijgt dan de gewezen koksmaat, was de zoon van een generaal en de broeder van een minister, beiden in Zweden; de laatste overleed te Breda, ten tijde der vredesonderhandelingen van 1667. Frederik Coyet had reeds verscheidene jaren de Compagnie in hoogen rang gediend, toen hij in 1656 Gouverneur van Formosa werd. Destijds was zijne vrouw al elf jaar gehuwd, doch het afgelegen eiland zal haar wel eens hebben doen denken aan de dolle vermakelijkheden harer Haagsche jeugd. Indien wij ons niet al te zeer ver-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1898 | | pagina 391